ławka comes

Jakie urządzenia komunalne są niezbędne na placu zabaw

Projektując Plac zabaw należy pamiętać, że poza urządzeniami zabawowymi, dobrze skomponowaną zielenią i odpowiednim rodzajem bezpiecznej nawierzchni – ważnym elementem są także tzw. „urządzenia komunalne” (czyli ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, regulamin placu zabaw) oraz ogrodzenie placu zabaw. Odpowiednie ustawienie siedzisk, koszy na śmieci czy stojaków rowerowych porządkuje przestrzeń, wyznacza trasy komunikacyjne, a co najważniejsze zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkownikom. To samo dotyczy ogrodzenia – ważna jest jego wysokość, rodzaj materiału z jakiego zostanie wykonane – jego trwałość, odpowiednia lokalizacja i sposób otwierania bram wjazdowych oraz furtek, a także walory estetyczne nierzadko decydujące o tym, czy plac będzie chętnie odwiedzany przez najmłodszych oraz ich opiekunów.

Niezbędne urządzenia komunalne na placu zabaw

Kosze na śmieci

Każde miejsce zabaw powinno być wyposażone w elementy służące do utrzymania ładu i porządku. Kosze na śmieci ułatwiają zachowanie czystości, pozwalają zrozumieć dzieciom kwestie segregowania odpadów oraz kształtują podstawowe zachowania w kwestii ochrony środowiska.

Aby jednak dobrze spełniały swoje funkcje, należy wybrać odpowiednie urządzenia i rozmieścić je na placu w przemyślany sposób. Unikajmy lokalizacji koszy na śmieci w odległości 2-3 m od ławek i wejść –  uchronimy siedzących przed natrętnymi owadami, które zwłaszcza latem i wiosną krążą wokół odpadków . Dodatkowo, tak blisko zlokalizowane kosze mogą być wzięte przez dzieci za urządzenia do zabawy. Kosz powinien być wyposażony w mechanizm ułatwiający jego opróżnianie (przez osoby upoważnione z ramienia administratora), a także odpowiednie przymocowanie do podłoża, które uniemożliwi wandalom łatwe wyłamanie urządzenia.

W swojej ofercie proponujemy kosze, które cechuje wysoka jakość, estetyka wykonania oraz trwałość.

Kosz parkowy „6” na śmieci zostały zaprojektowany tak, aby można go było łatwo opróżnić po uwolnieniu zamka poprzez obrót. Kosz po opróżnieniu powraca do pionu. Sposób wykonania oraz zastosowane materiały zapewniają gwarancję trwałości na długie lata.

Ławki

Plac zabaw to miejsce spotkań nie tylko dzieci lecz także rodziców, opiekunów. Dlatego ważnym elementem wyposażenia każdego placu zabaw są ławki, które zapewniają odpoczynek po intensywnej zabawie, a także pozwalają obserwować bawiące się na placu zabaw  dzieci.

Nasza firma zwraca uwagę na dostosowanie produktów do potrzeb i wymagań klientów. Ławki  powinny  być ustawiane lub montowane  tak, aby nie kolidowały z urządzeniami zabawowymi. Ważną kwestią jest  ustawienie siedzisk w sposób zapewniający siedzącemu opiekunowi jak najszerszy kąt obserwacji placu , na którym bawią się dzieci. Dodatkowo warto ustawiać ławki w odległości około 1 m od ogrodzenia – aby ich oparcia nie były wykorzystywane do skakania przez płot. Dość istotne jest jaką nawierzchnię zastosujemy przed ławką. Nieutwardzone, naturalne podłoże w czasie deszczu może zamienić się w ‘fosę’ broniącą dostępu do siedziska.

W swojej ofercie posiadamy ławki o różnych typach konstrukcji:

  • Konstrukcja stalowa  wykonana z kątowników, rur i profila  z oparciem lub bez oparcia, ławki młodzieżowe z zastosowaniem oparć i siedzisk z listwami drewnianymi lub plastikowymi
  • Konstrukcja betonowa
  • Konstrukcja żeliwna

Na życzenie klientów wykonujemy elementy metalowe cynkowane ogniowo i malowane proszkowo.

Regulamin

Na każdym placu zabaw powinien znaleźć się regulamin informujący użytkowników o sposobie korzystania z placu zabaw. 

Aby regulamin spełniał swoją funkcję muszą widnieć na nim niezbędne informacje i zasady obowiązujące podczas korzystanie z urządzeń oraz nawierzchni – należy go także umieścić w widocznym miejscu,  najlepiej przy wejściu na plac zabaw lub w pobliżu ławek .

Regulamin placu zabaw powinien zawierać także dane o nazwie osoby odpowiedzialnej za utrzymanie miejsca zabaw, adres placu zabaw oraz numery służb ratunkowych.

Ogrodzenie / Barierki

Najważniejszym zadaniem placu zabaw jest zapewnienie bezpieczeństwa dla korzystających z niego dzieci. Jeśli planowany plac zabaw znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy czy tras rowerowych lub też w okolicy pojawiają się bezpańskie psy czy też zdarzają się akty wandalizmu – warto zainwestować w solidne ogrodzenie.

Jeśli natomiast okolica jest spokojna i żadne z wyżej wymienionych niebezpieczeństw nie występuje – to pod uwagę możemy wziąć jeszcze jeden argument „za” – dzieci na ogrodzonym placu zabaw czują się jak na „swoim” terenie. Wiedzą, że tu mogą biegać, krzyczeć, huśtać się i bawić w piasku do woli.

Jeżeli już zadecydujemy o budowie ogrodzenia – powinno być to kompleksowe ogrodzenie lub barierki odgradzające postawione zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa oraz prawem. Rekomendowana wysokość to 1 metr.  Bramy oraz furtki powinny się otwierać w kierunku do zewnątrz  – zwierzęta czasami wchodzą na teren placu popychając furtkę do przodu. Bardzo dobrą praktyką jest sadzenie krzewów wzdłuż ogrodzenia – zabieg ten nie tylko poprawia estetykę – jak wiadomo zieleń oczyszcza powietrze, utrzymuje prawidłowy poziom wilgotności i dostarcza materiału do zabawy.

Firma Comes proponuje system ogrodzeń takich jak :

  • Płotki strefy bezpieczeństwa
  • Płotek panelowy
  • Barierki odgradzające

Konstrukcje płotków strefy bezpieczeństwa  oraz płotków panelowych pozbawione są ostrych krawędzi co wyklucza niebezpieczeństwa podczas zabawy natomiast ich powierzchnia dzięki zastosowaniu technologii  cynkowania ogniowego  lub malowania proszkowego jest gładka.

Stojaki rowerowe

W  ofercie firmy Comes znajdują się  również stojaki rowerowe, które ułatwiają nam bezpieczne zaparkowanie  naszych jednośladów.

  • Stojak rowerowy TUR wykonany z rury w całości ocynkowany ogniowo lub malowany proszkowo, służy do przypięcia rowerów za konstrukcję ramy, przydatny i funkcjonalny. Istnieje możliwość modyfikacji wymiarów stojaka.
  • Stojak rowerowy BÓBR o konstrukcji z rury w całości ocynkowany ogniowo lub malowanej proszkowo. Liczba stanowisk – 6 lub według zamówienia klienta min.3-max. 8 stanowisk. Wykonany jest w wersji mocowanej w gruncie lub na nawierzchni twardej z możliwością wykonania w wersji mocowanej do ściany.
  • Stojak rowerowy  ŻUBR. Wykonany z solidnego profila stalowego , całość cynkowana ogniowo lub malowana proszkowo. Liczba stanowisk -8 lub według zamówienia min.  – 4
  • Stojak rowerowy ŁOŚ. Pojedynczy, przykręcany do podłoża w pozycji poziomej lub do ściany w pozycji pionowej w zależności od zapotrzebowania. Praktyczny i funkcjonalny.

Stojaki na rowery firmy Comes charakteryzują się trwałym i estetycznym wykonaniem. Są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, a nieskomplikowana konstrukcja zapewnia komfort w użytkowaniu.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą urządzeń komunalnych COMES, w zakładce urządzenia komunalne na stronie Place Zabaw COMES.