Przgląd popularnych nawierzchni bezpiecznych

Plac zabaw to nie tylko urządzenia, ale także bezpieczne podłoże. Nawierzchnie na place zabaw można podzielić na naturalne i syntetyczne. Niezależnie od tego, które wybierzemy, najważniejsze jest, aby zapewniały bezpieczną zabawę i odpowiedni poziom amortyzacji zgodny z WSU urządzeń. Takie nawierzchnie powinny posiadać dobre właściwości antypoślizgowe oraz neutralizować wstrząsy. To wszystko po to, aby ograniczyć do minimum ryzyko urazu podczas zabawy. Na tej stronie krótko przedstawimy najpopularniejsze rodzaje nawierzchni.

Plac zabaw w Starachowicach.

Nawierzchnie wylewane

Wykonujemy je jako jednorodny, porowaty materiał z granulatu gumowego. W tej technologii możliwe jest układanie i łączenie kolorowej masy w dowolne wzory. Co więcej, wysoki współczynnik tłumienia uderzeń przekłada się na obniżenie grubości nawierzchni i lepszego przenikania wód opadowych. Taki swobodny odpływ wody zapobiega tworzeniu się kałuż. Warto dodać, że zastosowana guma jest wysoce odporna na ścieranie, dlatego z powodzeniem można ją stosować w miejscach, gdzie zabawa jest bardzo intensywna. Właściwości amortyzujące stwarzają bezpieczną przestrzeń do zabawy, dzięki temu obniża się ryzyko urazów i kontuzji. Warto dodać, że do uszkodzeń nawierzchni dochodzi rzadko, głównie w związku z wandalizmem. W takich przypadkach istnieje możliwość naprawy miejscowej polegającej na wycięciu, oraz uzupełnieniu miejsca kolorowym materiałem.

place zabaw kraków

Nawierzchnie z płyt

Są one wykonane z gumowego granulatu SBR i EPDM oraz poliuretanu. Łączy się je kołkami montażowymi lub za pomocą kleju. Warto zwrócić uwagę, że płyty są przesiąkliwe dla wody. W ofercie posiadamy gumę w różnych kolorach i kształtach (puzzle, kwadraty, prostokąty, trójkąty…). W przypadku uszkodzenia płyt istnieje możliwość wymiany konkretnego elementu. Nawierzchnia tego typu charakteryzuje się dobrymi właściwościami amortyzującymi, są antypoślizgowe i zapewniają bezpieczeństwo podczas zabawy i ćwiczeń.

Plac zabaw w Sosnowcu

Maty przerostowe

To idealne podłoże pod place zabaw, siłownie plenerowe oraz tereny rekreacyjne, gdzie zależy nam na naturalnym efekcie wizualnym. Cena takiej nawierzchni nie jest wygórowana. Mata wyróżnia się bezpieczeństwem stosowania, wysoką trwałością, oraz odpornością na ścieranie. Warto zaznaczyć, że takie maty po pewnym czasie zarastają trawą, co jest zgodne z ideą tego typu nawierzchni. Dzięki temu teren rekreacyjny lepiej łączy się z zielenią. Co więcej, ta technologia zapewnia wysokie właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu stwarza bezpieczną przestrzeń do zabawy i ćwiczeń. Obecnie są coraz bardziej popularnym systemem nawierzchni.

Comes - Plac zabaw w Wyszkowie

Nawierzchnie piaskowe

To jedna z najbardziej popularnych nawierzchni, która charakteryzują się dobrymi właściwościami amortyzującymi i antypoślizgowymi. Dodatkową zaletą jest naturalna przesiąkliwość. Warto dodać, że niekiedy piasek bardzo dobrze pasuje do urządzeń i otoczenia placu zabaw. Dobrym przykładem jest nasza seria Wodny Świat, która łączy się tematycznie z tego typu nawierzchnią. Zgodnie z normą powinien być on pozbawiony frakcji iłowych i pyłowych, oraz mieć wielkość ziarna w granicach od 0,2 do 2 mm. Naszym zdaniem jest to dobry rodzaj nawierzchni, a przy tym stosunkowo niedrogi. Trzeba jednak pamiętać, że piasek powinien być uzupełniany, tak aby warstwa miała odpowiednią grubość stosowną do WSU urządzenia. Najczęściej będzie to 30 cm plus 10 cm naddsypki niwelującej przemieszczanie się piasku. Takie uzupełnianie piasku zazwyczaj odbywa się raz w roku.

Huśtawka sprężynowa Owieczka - producent Comes

Inne rodzaje nawierzchni

Powyżej wymieniliśmy nawierzchnie, które cieszą się największym zainteresowaniem. Ale możliwości jest znacznie więcej! Mniej popularne sypkie nawierzchnie to kora i wióry, oraz żwirek. Te pierwsze mają bardzo dobre właściwości amortyzujące i są przyjazne dla środowiska. Żwirek stanowi alternatywę dla piasku. Ma tę zaletę, że w mniejszym stopniu się przemieszcza, i nie nasypuje do butów w takim stopniu jak piasek. Inną możliwością jest trawa syntetyczna, taka jak na boiskach do gry w piłkę. Ma dobre właściwości antypoślizgowe i amortyzujące, oraz jest estetyczna. Warto dodać, że dopuszczalną nawierzchnią jest też darń. W przypadku, gdy jest dobrze utrzymana, może amortyzować do WSU wynoszącego 1 m, lecz w praktyce darń często zmienia się w twarde klepisko, dlatego zalecamy stosowanie tej nawierzchni na placach, które nie są zbyt intensywnie użytkowane.

Chcesz się dowiedzieć więcej o nawierzchniach na place zabaw?

Sprawdź nasze artykuły na ten temat: Nawierzchnia na plac zabaw – najważniejsze informacje, oraz Dlaczego nawierzchnie na placu zabaw są tak ważne? W zakładce Realizacje znajdziesz fotorelacje z placów zabaw.

Zapraszamy też do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta – pomożemy wybrać nawierzchnię i doradzimy, która będzie dla najlepsza dla konkretnego placu. Nie zapomnij odwiedzić nas na Facebooku!