nawierzchnia syntetyczna

Nawierzchnie syntetyczne dostępne na polskim rynku

Coraz częstsze zastosowanie na placach zabaw czy boiskach sportowych mają nawierzchnie syntetyczne. W tym wpisie informujemy o nawierzchniach, które są wykorzystywane w naszym kraju przy realizacji terenów rekreacyjno sportowych dla dzieci.

Nawierzchnia poliuretanowa

To bezspoinowa syntetyczna nawierzchnia bezpieczna z przeznaczeniem na place zabaw wykonana na bazie granulatu gumowego i kleju poliuretanowego. Jest to nawierzchnia dwuwarstwowa. Dolna warstwa amortyzująca wykonana jest z mieszanki kleju poliuretanowego oraz granulatu SBR, natomiast górna warstwa użytkowa to mieszanka kleju poliuretanowego i granulatu EPDM.  Dzięki zastosowaniu komponentów o najwyższej jakości nawierzchnia jest bardzo trwała i odporna na działanie warunków atmosferycznych.  Górna warstwa nawierzchni wykonana na bazie kolorowego granulatu EPDM poza walorami estetycznymi zapewnia też długoletnią trwałość. Dzięki zastosowaniu warstwy EPDM nawierzchnia ta jest wielokrotnie bardziej odporna na działanie  promieniowania UV w porównaniu z nawierzchniami wykonanymi z płyt gumowych SBR. Zapewnia przez wiele lat niezmienny i stały poziom bezpieczeństwa oraz estetyki. Nawierzchnia bezspoinowa, której komponenty mieszane są w miejscu instalacji tuż przed ułożeniom dzięki czemu daje ona możliwość wykonania nawet najbardziej wymyślnych i kolorowych wzorów.

nawierzchnia na plac zabaw z warstwy amortyzujacej sbr
Zdjęcie przedstawiające plac po wykonaniu warstwy amortyzującej SBR
 Jedną z właściwości nawierzchni jest też możliwość układania jej na falowanym, różniącym się poziomami podłożu.  Jest też przepuszczalna dla wody, co pozwala na  korzystanie z niej nawet tuż po opadach deszczu . Nieograniczone możliwości kompozycyjne – możliwość wykonania dowolnej ilości kolorowych wzorów oraz kształtowania nawierzchni zróżnicowanej poziomami np. w fale, co znacznie zwiększa atrakcyjność wizualną i użytkową placu zabaw. Nawierzchnię wykonuje się na ustabilizowanym i utwardzonym podłożu np. betonowym, asfaltobetonowym lub na specjalnie przygotowanej podbudowie z kruszyw mineralnych.

Nawierzchnia z płytek gumowych EPDM

To rodzaj dwuwarstwowej  syntetycznej nawierzchni bezpiecznej w formie płytek gumowych z przeznaczeniem na place zabaw. Dolna warstwa amortyzująca wykonana jest na bazie granulatu SBR, natomiast górna ozdobna warstwa wykonana jest z granulatu EPDM. Dzięki zastosowaniu warstwy EPDM nawierzchnia ta jest wielokrotnie bardziej odporna na działanie promieniowania UV w porównaniu z nawierzchniami wykonanymi z płyt gumowych SBR. Dodatkowo granulat EPDM jest barwiony w masie co oznacza że ulegając naturalnemu ścieraniu w trakcie użytkowania nie będzie zmieniać koloru. Nawierzchnia idealnie nadaje się do zastosowania na placach zabaw zarówno o dużej jak i małej powierzchni.

nawierzchnie syntetyczne na place zabaw z warstwa epdm
Na zdjęciu nawierzchnia syntetyczna „wylewana” po uzupełnieniu jej warstwą EPDM

W odróżnieniu od nawierzchni bezspoinowych  (monolitycznych) stosowanie tego typu nawierzchni  sprawdza się zwłaszcza pod względem finansowym w sytuacjach kiedy mamy potrzebę wykonania niewielkiej ilości nawierzchni w kilku miejscach  np: pod huśtawkami, karuzelami albo bujakami sprężynowymi. Nawierzchnię układa się na ustabilizowanym i utwardzonym podłożu np. betonowym, asfaltobetonowym lub na specjalnie przygotowanej podbudowie z kruszyw mineralnych. Nawierzchnia jest przepuszczalna dla wody, co zapobiega tworzeniu się kałuż oraz pozwala na korzystanie z placu zabaw nawet tuż po opadach deszczu. Możliwość demontażu – w razie potrzeby istnieje możliwość demontażu i ponownego montażu nawierzchni w innym miejscu.

Nawierzchnia z płytek gumowych SBR

To jednowarstwowa syntetyczna nawierzchnia bezpieczna w formie płytek gumowych z przeznaczeniem na place zabaw. Płyty wykonane są z prasowanego granulatu SBR. Pod względem bezpieczeństwa i możliwości amortyzacji upadów nawierzchnie tego tupu nie ustępują miejsca innym nawierzchniom.  Podstawową zaletą jest ich niższa cena . Wadą natomiast w porównaniu z nawierzchniami z płytek EPDM jest ich mniejsza odporność na działanie promieniowania UV, oraz brak barwienia w masie, co powoduje że wraz z upływem czasu podczas eksploatacji warstwa kolorowego lakieru ulega ścieraniu przez co płytki zmieniają odcień. Nawierzchnia idealnie nadaje się do zastosowania na placach zabaw zarówno o dużej jak i małej powierzchni. W odróżnieniu od nawierzchni bezspoinowych (monolitycznych) stosowanie tego typu nawierzchni sprawdza się zwłaszcza pod względem finansowym w sytuacjach kiedy mamy potrzebę wykonania niewielkiej ilości nawierzchni w kilku miejscach np: pod huśtawkami, karuzelami albo bujakami sprężynowymi.

nawierzchnie na plac zabaw z plytek gumowych sbr
Na zdjęciu przykład zamontowanej nawierzchni typu SBR

Nawierzchnię układa się na ustabilizowanym i utwardzonym podłożu np. betonowym, asfaltobetonowym lub na specjalnie przygotowanej podbudowie z kruszyw mineralnych. Podane ceny nie zawierają kosztów wykonania podbudowy. Nawierzchnia jest przepuszczalna dla wody, co zapobiega tworzeniu się kałuż oraz pozwala na korzystanie z placu zabaw nawet tuż po opadach deszczu. Podobnie jak płytki EPDM istnieje możliwość demontażu i ponownego montażu w innym miejscu.

Bezpieczeństwo jest dla nas absolutnym priorytetem, zatem mogą mieć Państwo pewność, że produkowane przez nas metalowe place zabaw odpowiadają wszystkim aktualnym wymogom bezpieczeństwa. Urządzenia na place zabaw są regularnie poddawane certyfikacji przez Biuro Badań i certyfikacji COBRABiD-BBC w Warszawie, zgodnie z aktualnymi standardami bezpieczeństwa zawartymi w normach EN-1176-1177.