26 listopada 2015
Projekty średniego placu zabaw – wybierz swoją wersję!
Poniżej przedstawiamy kilka wersji średniej wielkości placu zabaw (20 m x 16 m). Nasze propozycje różnią się elementami wyposażenia, rodzajem nawierzchni oraz ceną. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi koncepcjami – które oczywiście można modyfikować według indywidualnych potrzeb i upodobań.
Projekt placu zabaw – WERSJA I (a i b)
Pierwsza z naszych propozycji została przedstawiona w dwóch opcjach – różniących się rodzajem nawierzchni. W pierwszym przypadku (WERSJA I A) jest to połączenie nawierzchni naturalnej trawiastej oraz syntetycznej nawierzchni, która amortyzuje upadek z wysokości powyżej 1 m. W drugiej opcji (WERSJA I B) zaproponowaliśmy połączenie dwóch naturalnych rodzajów nawierzchni – trawę oraz żwirek (wielkość ziarna od 2 do 8 mm), który podobnie jak guma posiada doskonałe właściwości amortyzujące upadek z wysokości większej niż 1 m.
Obie nawierzchnie bezpieczne są odpowiednie, jednak jest między nimi dość wyraźna różnica w cenie. Nawierzchnia syntetyczna ma to do siebie, iż jej koszt niejednokrotnie stanowi połowę wartości całego placu zabaw. Jest jednak bardziej kolorowa i nie wymaga uzupełniania (jak w przypadku żwirku). W naszej propozycji zestawienie urządzeń umożliwia zabawę wszystkim grupom wiekowym, dlatego świetnie sprawdzi się na szkolnym placu zabaw. Zestaw rekreacyjny Twierdza dwie Baszty (1) ze zjeżdżalnią i licznymi elementami sprawnościowymi (np. ścianka wspinaczkowa, ścianka linowa, lina do wspinania) z powodzeniem może być wykorzystywany podczas lekcji WF-u.
Innym elementem sprawnościowym jest Mostek łańcuchowy (8), który pozwala ćwiczyć zwinność i równowagę. Znajduje się tu także Huśtawka Waga AA (2) o ciekawym kształcie konstrukcji oraz Karuzela Trzmiel (3) w wersji wzbogaconej o siedziska, z oparciem i kierownicą umożliwiającą ręczne kręcenie karuzelą. Niewątpliwą atrakcją dla młodszych dzieci jest piaskownica Malwinka (6), sprężynówki Kareta (4) i Konik (5) oraz Domek Tomek (7) stylizowany na wiejską chatę, z siedziskami i stoliczkiem wewnątrz. Ławki Junior (9) z oparciami pozwalają na chwilę wytchnienia i odpoczynku.
Projekt placu zabaw – WERSJA II
Druga propozycja, to plac zabaw, na którym połączono dwa rodzaje nawierzchni naturalnej – trawiastą oraz piaskową. Nawierzchnia piaskowa wymagana jest pod wyższymi urządzeniami, których WSU* przekracza 1 m. Ta oferta, to propozycja odpowiednia zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci, dlatego stanowi doskonały pomysł na zagospodarowanie osiedlowego placu zabaw.
Można tu znaleźć zestaw sprawnościowy Śmiglak 3 (1), który, dzięki dużej ilości funkcjonalnych i ciekawych elementów spełni oczekiwania starszych, bardziej sprawnych ruchowo dzieci. Użyliśmy również huśtawki Piotr Bocianie Gniazdo (2), która może pomieścić nawet trójkę dzieci. Zarówno młodsi, jak i starsi lubią karuzele – urządzenie z platformą do kręcenia Karuzela Bączek (3) umożliwia wspólną zabawę sześciu małym użytkownikom. Urządzeniami przeznaczonymi typowo dla maluchów są – piaskownica Gucio (4), mała zjeżdżalnia Krasnal 4 (5) oraz urządzenie Tunel integracyjny (7), składające się z wielu elementów takich jak liczydła, gra kółko – krzyżyk, tunel czy sklepowa lada. Nasz zestaw z pewnością uatrakcyjni zabawę w sklep, dom, czy też szkołę. Na przedstawionym placu można też znaleźć mostek łańcuchowy Żółw II (8) oraz czteroosobową huśtawkę sprężynową Śmigło II (6). Ławki Julia (9) ustawione w trzech punktach placu umożliwiają dzieciom odpoczynek po szaleństwach zabawy, a opiekunom obserwowanie bawiących się dzieci i czuwanie nad ich bezpieczeństwem.
Projekt placu zabaw – WERSJA III
Trzecia propozycja, to plac zabaw na którym nawierzchnia w całości wykonana jest z naturalnej trawy. Niektórzy obawiają się, że tego typu nawierzchnia nie wytrzyma intensywnego użytkowania i szybko zacznie szpecić plac zabaw. Nie musi jednak tak być, ponieważ wszystko zależy od odpowiedniego doboru mieszanki traw. Na glebach lżejszych, bez zapewnienia regularnego nawożenia i podlewania można polecić następujący skład mieszanki traw:
- 80% kostrzewa trzcinowa
- 20% wiechlina łąkowa
Norma wysiewu – 30 g/m2
Kostrzewa trzcinowa poprzez swój głęboki, intensywnie wrastający w glebę system korzeniowy zapewni pozyskiwanie wody i składników pokarmowych z dużych głębokości, niedostępnych dla większości gatunków traw. Natomiast wiechlina łąkowa posiadająca intensywnie splatający glebę system podziemnych rozłogów, wzmocni murawę utrudniając rozerwanie darni pod butami biegających dzieci.
Wszystkie urządzenia przedstawione na niniejszej propozycji mają WSU* <1m, co oznacza, że nie wymagają zastosowania specjalnej nawierzchni amortyzującej. Ta oferta skierowania jest do młodszych dzieci – niskie urządzenia, wiele elementów wspomagających zabawy tematyczne, czy też zabawy w odtwarzanie ról – Zestaw Julek C (1), Zestaw Sklepy (6), duża podwójna piaskownica Malwa Bis (5), Karuzela Jaś (2) z bezpiecznymi dla maluchów siedziskami kubełkowymi, urządzenie ruchowe do ćwiczenia równowagi Żółw I (8), uwielbiane przez dzieci sprężynówki Labirynt (4) i BMX (7) oraz klasyczna huśtawka wagowa Ważka Motyl (3). Dodatkowo – ciekawym i praktycznym pomysłem jest ustawienie czterech Ławek narożnych łukowych (9) w centralnym punkcie placu. Zapewnia to rodzicom i opiekunom możliwość swobodnej obserwacji całej przestrzeni zabawowej.
Warto pamiętać także o roślinach. Każdy plac zabaw – mniejszy, czy większy, wzbogacony o przyjazne dzieciom gatunki roślin jest nie tylko bardziej atrakcyjny ale także piękniejszy oraz co najważniejsze zdrowszy!
*WSU – Jest to maksymalna wysokość w pionie od miejsca podparcia ciała (np. podest zjeżdżalni) do najniżej położonego punktu upadku. Na podstawie wysokości swobodnego upadku wyznacza się także strefę bezpieczeństwa dla danego urządzenia (to zadanie również należy do producenta) i w jej obrębie (a nie tylko bezpośrednio pod urządzeniem) należy bezwzględnie stosować nawierzchnię o odpowiednim HIC.