projekt średniego placu zabaw

Projekty średniego placu zabaw – wybierz swoją wersję!

Poniżej przedstawiamy kilka wersji średniej wielkości placu zabaw (20 m x 16 m). Nasze propozycje różnią się elementami wyposażenia, rodzajem nawierzchni oraz ceną. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi koncepcjami – które oczywiście można modyfikować według indywidualnych potrzeb i upodobań ; )

Projekt placu zabaw – WERSJA I (a i b)

Pierwsza z naszych propozycji została przedstawiona w dwóch opcjach – różniących się rodzajem nawierzchni. W pierwszym przypadku (WERSJA I a) jest to połączenie nawierzchni naturalnej trawiastej oraz syntetycznej nawierzchni, która amortyzuje upadek z wysokości powyżej 1 m. W drugiej opcji (WERSJA I b) zaproponowaliśmy połączenie dwóch naturalnych rodzajów nawierzchni – trawę oraz żwirek (wielkość ziarna od 2 do 8 mm), który  podobnie jak guma posiada doskonałe właściwości amortyzujące upadek z wysokości większej, niż 1 m .

projek placu zabaw nawierzchnia syntetyczna
Wersja I A. Projekt placu zabaw połączenie nawierzchni naturalnej trawiastej oraz syntetycznej nawierzchni

Obie nawierzchnie bezpieczne są odpowiednie, jednak jest między nimi dość wyraźna różnica w cenie. Nawierzchnia syntetyczna ma to do siebie, iż  jej koszt niejednokrotnie stanowi połowę wartości całego placu zabaw . Jest jednak bardziej kolorowa, i nie wymaga uzupełniania (jak w przypadku żwirku). W naszej propozycji zestawienie urządzeń umożliwia zabawę wszystkim grupom wiekowym, dlatego świetnie sprawdzi się na szkolnym placu zabaw. Zestaw rekreacyjny (Twierdza dwie Baszty) ze zjeżdżalnią i licznymi elementami sprawnościowymi (np. ścianka wspinaczkowa, ścianka linowa, lina do wspinania) z powodzeniem może być wykorzystywany podczas lekcji WF-u.

Wersja I B. Plac zabaw nawierzchnia żwirowa i trawiasta
Wersja I B. Plac zabaw nawierzchnia żwirowa i trawiasta

Innym elementem sprawnościowym jest mostek łańcuchowy, który pozwala ćwiczyć zwinność i równowagę. Znajduje się tu także huśtawka wahadłowa (Waga AA) o ciekawym kształcie konstrukcji oraz karuzela platformowa (Trzmiel) w wersji wzbogaconej o siedziska, z oparciem i kierownicą umożliwiającą ręczne kręcenie karuzelą. Niewątpliwą atrakcją dla młodszych dzieci jest piaskownica (Malwinka), sprężynówki (Kareta i Konik) oraz mały domek stylizowany na wiejską chatę (Tomek), z siedziskami i stoliczkiem wewnątrz. Ławki z oparciami (Junior) pozwalają na chwilę wytchnienia i odpoczynku.

Projekt placu zabaw – WERSJA II

Druga propozycja, to plac zabaw, na którym połączono dwa rodzaje nawierzchni naturalnej – trawiastą oraz piaskową. Nawierzchnia piaskowa wymagana jest pod wyższymi urządzeniami, których WSU* przekracza 1 m. Ta oferta, to propozycja odpowiednia zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci, dlatego stanowi  doskonały pomysł na zagospodarowanie osiedlowego placu zabaw .

Wersja II. Plac zabaw nawierzchnia piaskowa
Wersja II. Plac zabaw nawierzchnia piaskowa oraz trawiasta

Można tu znaleźć zestaw sprawnościowy (Śmiglak 3), który, dzięki dużej ilości funkcjonalnych i ciekawych elementów spełni oczekiwania starszych, bardziej sprawnych ruchowo dzieci. Jest także ponadczasowa huśtawka wahadłowa, jednak w nieco innej formie, niż ta tradycyjna, bo z siedziskiem typu „bocianie gniazdo”(Piotr 2 Bocianie Gniazdo), które może pomieścić nawet trójkę dzieci. Zarówno młodsi, jak i starsi lubią karuzele – urządzenie z platformą do kręcenia (Karuzela Bączek) umożliwia wspólną zabawę sześciu małym użytkownikom. Urządzeniami przeznaczonymi typowo dla maluchów są – piaskownica (Gucio), mała zjeżdżalnia (Krasnal 4) oraz urządzenie (Tunel integracyjny), składające się z wielu elementów takich jak liczydła, gra kółko – krzyżyk, tunel, czy sklepowa lada. Nasz zestaw z pewnością uatrakcyjni zabawę w sklep, dom, czy też szkołę. Na przedstawionym placu można też znaleźć urządzenie ruchowe w formie równoważni (Żółw II) oraz czteroosobową huśtawkę sprężynową (Śmigło II). Ławki (Julia) ustawione w trzech punktach placu umożliwiają dzieciom odpoczynek po szaleństwach zabawy, a opiekunom obserwowanie bawiących się dzieci i czuwanie nad ich bezpieczeństwem.

Projekt placu zabaw – WERSJA III

Trzecia propozycja, to plac zabaw na którym nawierzchnia w całości wykonana jest z naturalnej trawy. Nie należy obawiać się, że tego typu nawierzchnia nie wytrzyma intensywnego użytkowania i szybko zacznie szpecić ‘krajobraz’ placu zabaw –  wystarczy dobrać odpowiednią mieszankę traw . Na glebach lżejszych, bez zapewnienia regularnego nawożenia i podlewania można polecić następujący skład mieszanki traw:

  • 80% kostrzewa trzcinowa

  • 20% wiechlina łąkowa

  • Norma wysiewu – 30 g/m2

Kostrzewa trzcinowa poprzez swój głęboki, intensywnie wrastający w glebę system korzeniowy zapewni pozyskiwanie wody i składników pokarmowych z dużych głębokości, niedostępnych dla większości gatunków traw. Natomiast wiechlina łąkowa posiadająca intensywnie splatający glebę system podziemnych rozłogów, wzmocni murawę utrudniając rozerwanie darni pod butami biegających maluchów.

plac zabaw nawierzchnia trawiasta
Wersja III. Plac zabaw nawierzchnia trawiasta

Wszystkie urządzenia przedstawione na niniejszej propozycji mają WSU* < 1m, co oznacza, że nie wymagają zastosowania specjalnej nawierzchni amortyzującej. Ta oferta skierowania jest do młodszych dzieci – niskie urządzenia, wiele elementów wspomagających zabawy tematyczne, czy też zabawy w odtwarzanie ról (Zestaw Julek C, Zestaw Sklepy), duża, podwójna piaskownica (Malwa Bis), karuzela z bezpiecznymi dla maluchów siedziskami kubełkowymi (Karuzela Jaś), urządzenie ruchowe do ćwiczenia równowagi (Żółw I), uwielbiane przez dzieci sprężynówki (Śmigło I, BMX) oraz klasyczna huśtawka wagowa (Ważka Motyl). Dodatkowo – ciekawym i praktycznym pomysłem jest ustawienie ławek (Ławka narożna łukowa) w centralnym punkcie placu. Zapewnia to rodzicom i opiekunom możliwość swobodnej obserwacji całej przestrzeni zabawowej.

Warto pamiętać także o roślinach. Każdy plac zabaw – mniejszy, czy większy, wzbogacony o przyjazne dzieciom gatunki roślin jest nie tylko bardziej atrakcyjny ale także piękniejszy oraz co najważniejsze zdrowszy! Więcej o dobroczynnym wpływie roślin na nasze zdrowi przeczytacie Państwo tu: http://architekci.comes.pl/wplyw-przyrody-na-czlowieka/.

*WSUJest to maksymalna wysokość w pionie od miejsca podparcia ciała (np. podest zjeżdżalni) do najniżej położonego punktu upadku. Na podstawie wysokości swobodnego upadku wyznacza się także strefę bezpieczeństwa dla danego urządzenia (to zadanie również należy do producenta) i w jej obrębie (a nie tylko bezpośrednio pod urządzeniem) należy bezwzględnie stosować nawierzchnię o odpowiednim HIC.