wandalizm na placach zabaw

Wandalizm i zagadnienia bezpieczeństwa na placu zabaw

Akty wandalizmu na placach zabaw to od lat problem trapiący właścicieli tych zamkniętych jak i ogólnodostępnych terenów zabaw dziecięcych. Niestety zawsze znajdzie się ktoś, kto z braku wyobraźni, nudy, czy chęci rozładowania nadmiaru energii bezmyślnie zniszczy cudzą własność mającą służyć innym. Niejednokrotnie słyszy się głosy mieszkańców osiedli – „Te huśtawki długo tu nie postoją, zaraz zaczną komuś przeszkadzać, to nadaremny wysiłek je tu stawiać”. Nic dziwnego, że niektórzy nie mają już siły walczyć „z wiatrakami”. Zanim jednak całkiem stracimy ochotę do działania, warto zastanowić się, z czego wynika dany problem. Niejednokrotnie jest nim brak miejsca do rekreacji i spotkań dla nastolatków.

Jak minimalizować potencjalne akty wandalizmu

Urządzenia sportowe na place zabaw

Prostym rozwiązaniem jest ustawienie w odpowiedniej odległości od placu zabaw – kilku ławek, np. ławka młodzieżowa Comes typu „Kibic”, można tam także usytuować prostą konstrukcję z zadaszeniem, co pozwoliłoby  zmniejszyć pokusę korzystania z urządzeń dla najmłodszych i niszczenia ich . Boisko z bramką do piłki nożnej (np. Bramka do piłki nożnej 5000×2000) czy koszem do gry w koszykówkę (np. „Puma”) zachęcą młodzież do rozładowania energii poprzez pożądaną formę aktywności, czyli sport.

Metalowe place zabaw

 Dodatkową ochroną przed atakami wandalizmu jest oczywiście odpowiedni materiał, z jakiego wykonane są urządzenia zabawowe . Jak wiadomo najbardziej odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne są konstrukcje stalowe. Drewno – choć jest to materiał naturalny i estetyczny – niestety nie sprawdza się w miejscach o zwiększonej aktywności chuliganów i wandali. Podobnie jest z plastikowymi urządzeniami. W firmie Comes Sokołowscy tworzone są trwałe, estetyczne i nowoczesne, metalowe place zabaw o konstrukcjach wykonanych ze stali, a także odpornego na złamania i pęknięcia tworzywa HDPE.

Poza solidnym wyposażeniem placu zabaw warto zamontować w ogrodzeniu kilka furtek – które w razie zagrożenia będą przynajmniej umożliwiały łatwiejszą ucieczkę – w firmie COMES dostępne jest ogrodzenie typu Płotek panelowy lub Płotek strefy bezpieczeństwa.

Może nam się wydawać, iż plac zabaw wykonany z tak mocnego materiału jak stal – to droga inwestycja. Jest tak tylko z pozoru, ponieważ te tańsze, mało solidne place zabaw stale wymagają wymiany uszkodzonych elementów i w efekcie stają się „studnią bez dna”. Dlatego zanim zaniechamy budowy placu zabaw w miejscu narażonym na działanie wandali zastanówmy się, czy naprawdę musimy pozbawiać najmłodszych miejsca do zabawy, czy możemy ten problem rozwiązać z korzyścią dla wszystkich.

Graffiti na placu zabaw dla dzieci

  • Problem stanowić może także graffiti.  Obraźliwe napisy muszą być natychmiast usuwane, jednak niegroźne, w szczególności artystyczne popisy można zachować , ponieważ zapobiega się wówczas dalszym zniszczeniom.