27 czerwca 2018
Rodzice i opiekunowie na placu zabaw
Co robić podczas gdy nasze dzieci bawią się w najlepsze na placu zabaw? Bawić się razem z nimi, czy jednak obserwować z ,,bezpiecznej odległości”? Wciąż mówi się o zachowaniu dzieci na placu zabaw, jednak co z dorosłymi? Poniżej prezentujemy kilka porad dla rodziców i opiekunów przebywających z dziećmi na placach zabaw.
- Swoboda – nie należy przesadzać w żadną stronę – zarówno nadopiekuńczość, jak i brak zainteresowania bawiącym się dzieckiem nie wyjdzie mu na dobre. Choć to dla niektórych trudne, warto spróbować dać dziecku trochę swobody podczas zabawy. Testowanie własnych możliwości pod czujnym okiem opiekuna doskonale wpływa na rozwój dziecka, które dowartościowuje się swoimi małymi sukcesami – chociażby samodzielnym wejściem na drabinki.
- Poczucie bezpieczeństwa – sama obecność opiekuna na placu zabaw nie wystarczy. Kiedy dziecko krzyczy „Patrz jak się huśtam!”, „Zobacz jak wysoko skoczyłem!”, a opiekun nie reaguje i lekceważy malucha – to najkrótsza droga do nieszczęścia. Dzieci chcą wówczas zwrócić na siebie uwagę – najczęściej poprzez zaczepianie innych, wyrywanie zabawek, wspinanie się za wysoko lub po prostu krzyk. Warto pochwalić dziecko, które przecież codziennie robi coś (być może dla nas błahego) po raz pierwszy.
- Bliskość – wspólna zabawa opiekuna z dzieckiem wytwarza pomiędzy nimi więź, której nie zapewni kupienie nowej zabawki. Wybudowanie zamku z piasku, zabawa na karuzeli, czy rysowanie kredą to czynności, które nie wymagają od nas zbyt wiele wysiłku, a dla dziecka to niezapomniane chwile dające poczucie bliskości.
- Chwila dla każdego – wcale nie jest powiedziane, że na plac zabaw opiekun nie może zabrać książki czy tabletu – grunt to dobra organizacja. Być może warto zabawić się w ,,dziecięcego wodzireja” i wymyślić grupce maluchów kreatywną zabawę, by później móc w spokoju oddać się lekturze – oczywiście co jakiś czas zerkając w stronę dzieci.
- Dobry wybór – jeśli tak jak dzieci chcielibyśmy aktywnie spędzić czas na placu zabaw – niekoniecznie korzystając z huśtawki czy karuzeli – warto rozejrzeć się za placem zabaw, w pobliżu którego znajduje się siłownia plenerowa. Obecnie coraz więcej urządzeń fitness dla dorosłych lokalizuje się właśnie w pobliżu miejsc zabaw, tak by opiekunowie mogli obserwować dzieci i ćwiczyć jednocześnie. Jeśli w naszej okolicy nie ma podobnych obiektów, może warto pomyśleć o wykorzystaniu na ten cel środków z Budżetu Obywatelskiego lub Funduszu Sołeckiego.