trening na siłowni plenerowej

Siłownie plenerowe – jak korzystać z nich prawidłowo?

Wiosną przenosimy się z siłowni zamkniętych w pomieszczeniach na te w plenerze. Świadomość społeczeństwa odnośnie tego jak ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest ruch na świeżym stale rośnie – już nie tylko place zabaw dla dzieci ale i tereny rekreacji dla dorosłych czy seniorów stanowią podstawowe wyposażenie osiedli, parków i innych terenów użyteczności publicznej. Obecnie mieszkańcy nawet niewielkich miejscowości domagają się ustawiania tego typu sprzętów w swojej okolicy. Poniżej przestawiamy krótki opis prawidłowego korzystania z zewnętrznych urządzeń fitness.

Przykładowy 30 minutowy trening ogólnorozwojowy:

Orbitrek (5 minut) – należy stanąć na podestach, plecy wyprostowane, ręce ugięte w łokciach i wsparte na drążkach. Wykonujemy płynne, naprzemienne ruchy ramion i nóg.
Biegacz (5minut) – należy chwycić dłońmi poręcz urządzenia i stanąć stopami na podestach. W pozycji wyprostowanej wykonywać naprzemienne, wahadłowe ruchy nóg.
Twister (3 minuty) – należy chwycić mocno uchwyty i stanąć na podeście. Następnie uginamy lekko nogi w kolanach i wykonujemy skrętne ruchy biodrami.
Wyciąg górny lub Krzesło (12 powtórzeń) – należy usiąść na siedzisku i oprzeć plecy. Dłońmi chwytamy drążki. Przyciągamy drążki do siebie i powoli wracamy do pozycji wyjściowej.
Drabinka (3 – 10 podciągnięć) – należy złapać dłońmi za uchwyt drążka i wykonywać podciągnięcia ciała do wysokości klatki piersiowej, następnie powoli opuścić ciało do pozycji wyjściowej. Rozciąganie: należy oprzeć stopę o drążek na wysokości pasa i wykonywać skłony naprzemiennie – w kierunku stopy stojącej na ziemi oraz stopy opartej o szczebel drabinki.
Wioślarz (5 minut) – należy usiąść na siedzisku, dłońmi złapać uchwyty drążków, stopy oprzeć na podestach. Następnie należy wyprostować nogi, drążki przyciągnąć do klatki piersiowej i powoli wrócić do pozycji wyjściowej.

 

siłownie plenerowe comes

Urządzenia wchodzące w skład siłowni zewnętrznych przeznaczone są dla dzieci, dorosłych i seniorów, osób początkujących jak i tych zaawansowanych. Ułatwieniem dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fitnessem w plenerze są instrukcje opisujące prawidłowy sposób korzystania ze sprzętu (powinny znajdować się na każdym urządzeniu lub w jego pobliżu).

Biegacz – wzmacnia mięśnie i stawy nóg, wspomaga sprawność ruchu bioder, zwiększa ruchomość stawów kolanowych i biodrowych oraz poprawia zmysł równowagi ciała. Biegacz redukuje tkankę tłuszczową.
Wahadło – wzmacnia mięśnie i poprawia koordynację ruchową. Pobudza do aktywności mięśnie bioder oraz stawów biodrowych, wzmacnia mięśnie brzucha oraz pleców.
Twister – wpływa na poprawę koordynacji ruchowej. Pobudza do ruchu stawy biodrowe, wzmacnia mięśnie brzucha oraz lędźwie.
Wyciąg górny – wzmacnia mięśnie barków, ramion i górnych partii pleców. Polecany dla osób borykających się z bólami pleców.
Wioślarz – pobudza do aktywności mięśnie nóg, ramion i górnej partii pleców.
Prostownik pleców – aktywuje pracę mięśni grzbietu bocznych i przyśrodkowych, mięśni dwugłowych ud i pośladków.
Drabinka – aktywuje pracę mięśni grzbietu, ramion oraz bicepsów.
Motyl – wzmacnia mięśnie grzbietu, ramion, pleców. Wspomaga utrzymanie wyprostowanej postawy.
Orbitrek – wspomaga aktywność ruchu bioder, barków, ramion oraz nóg.
Kolarz – korzystnie wpływa na pracę serca, buduje mięśnie nóg i wzmacnia dolne partie ciała, aktywuje pracę stawów kończyn dolnych, wspomaga koordynację ruchową i ogólną kondycję.
Podciąg nóg – angażuje znaczną część środkowych i górnych partii mięśniowych – zwłaszcza ramiona, plecy, grzbiet, biodra, nogi oraz brzuch. Trening ma charakter ogólnorozwojowy. Trening wspomaga również prace stawów.
Koła Tai-Chi – wzmacnia mięśnie ramion, barków oraz nadgarstków. Poprawia wydolność serca oraz płuc.
Pajacyk – korzystnie wpływa na pracę mięśni nóg oraz brzucha. Poprawia pracę układu krążeniowo-oddechowego oraz koordynację ruchową.
Stepper – wzmacnia mięśnie nóg i bioder (zwłaszcza pośladków). Poprawia ogólną wydolność organizmu.