wybiegi dla psów - zasady bezpieczeństwa

Wybiegi dla psów – dlaczego stają się tak popularne?

Na przestrzeni ostatnich lat widoczny jest znaczący postęp w kwestiach związanych z dbaniem o dobrostan i prawidłowy rozwój zwierząt domowych. Szczególnie z naciskiem na psy, których rola w życiu swoich właścicieli uległa dużej zmianie. Czworonogi już od dawna są bliskimi przyjaciółmi ludzi, jednak obecnie poświęca się im znacznie więcej uwagi, troszcząc się o ich kolejne potrzeby.

Psie wybiegi coraz popularniejsze

Już od dłuższego czasu psy mogą już korzystać z hoteli, usług fryzjerskich, w niektórych restauracjach znajdą dedykowane dla nich potrawy, a w niemalże każdej knajpce mogą liczyć na miskę wody. Obecność psów staje się też coraz bardziej akceptowalna w miejscach prac. Niektórzy pracodawcy określają swoje firmy mianem ‘dog friendly’, tym samym dając przyzwolenie na przyprowadzanie ich ze sobą do biur.

Przy tak daleko idących pomysłach i udogodnieniach, nie mogło zabraknąć jednej z podstawowych kwestii. Chodzi oczywiście o psie wybiegi, nazywane także psimi placami zabaw lub po prostu wybiegami dla psów. Niemal wszystkie największe miasta w Polsce mają już choć jedno tego typu miejsca dla swoich czworonożnych mieszkańców.

Skąd bierze się ich popularność?

Z pewnością dominującym czynnikiem jest potrzeba zapewnienia psom choć odrobiny ,,wolności”. Życie miejskie stawia im wiele ograniczeń – psy przebywają w mieszkaniach, bez dostępu do ogrodu. Na spacery wychodzą zapięte na smyczy, bo zazwyczaj w pobliżu nie ma wyludnionych terenów, na których właściciel może puścić zwierzę samopas. W tym miejscu warto dodać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyprowadzanie psa bez smyczy w miejscu publicznym grozi mandatem. W ubiegłym roku podniesiono stawki – z 250 zł do nawet 5000 zł, jeżeli pies stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia innych osób. Z tego względu część właścicieli nie chce ryzykować puszczaniem zwierząt bez kontroli, tym samym pozbawiając ich cennych chwil wolności i swobody. W tej sytuacji niezbędne wydaje się stworzenie wybiegów. Ponieważ dla wielu psów zamieszkujących wielkie blokowiska mogą okazać się jedyną okazją do biegania bez smyczy. Co więcej, w towarzystwie innych zwierząt – tym samym stwarzając okazję do socjalizacji z nimi.

Zalety psich wybiegów

Pozostając w temacie towarzystwa, warto zaznaczyć, że dla większości psów kontakt z innymi czworonogami jest kluczowy. Wybieg daje im w tej kwestii większe pole do popisu – mogą one bez ograniczeń w postaci krępującej ruchów smyczy, i nierzadko ludzi dookoła, oddać się swobodnej zabawie z innymi psami. Pamiętajmy, że zwierzę powinno mieć styczność z przedstawicielami tego samego gatunku, ponieważ wpływa to korzystnie na jego rozwój i samopoczucie. Towarzystwo człowieka nigdy nie będzie w stanie zastąpić doznań płynących z kontaktu z drugim psem – a jeszcze lepiej, jak będzie to więcej niż jeden obcy czworonóg, ponieważ ten gatunek zwierząt najlepiej odnajduje się w grupie. Regularne kontakty z innymi psami pomagają zmniejszać różnego rodzaju problemy behawioralne, takie jak nadpobudliwość czy lękliwość. Ponadto bez wątpienia jest to także źródło wielkiej radości i rozrywki innego rodzaju niż z człowiekiem.

Kolejnym argumentem działającym na korzyść wybiegów jest to, że dzięki nim nasz pupil będzie miał odmianę od codziennej monotonii. Zaliczyć do tego można zarówno styczność z innymi psami, jak i możliwość wybiegania się w taki sposób, na jaki zwierzak ma ochotę. Na przykład, bigać znacznie szybciej, niż pozwala na to smycz i trzymający ją właściciel. Umożliwienie swobodnego ruchu, zabawy i poznawania innych psów jest istotne szczególnie na etapie szczenięctwa, gdy zwierzę uczy się nawiązywać kontakty i wyjątkowo potrzebuje aktywności fizycznej.

Nie tylko dla psów…

Dodatkowym atutem wybiegów dla psów, tym razem od strony właściciela, jest możliwość chwilowego odpoczynku w trakcie spaceru. O ile nadal musi on pozostać czujny i pilnować pupila, to przynajmniej ma wtedy ograniczoną aktywność fizyczną. Ma to duże znaczenie w przypadku wyjątkowo energicznych ras, które wymagają niekiedy kilkugodzinnych spacerów. A możliwości zabawy jest naprawdę wiele – psy mają do dyspozycji liczne urządzenia, które umilają im czas spędzony na wybiegu. Do najpopularniejszych urządzeń należą kładki, obręcze, trapy, tunele czy nawet płotki do przeskoków. Te i inne urządzenia dla czworonogów znajdą Państwo w ofercie COMES.

wybiegi dla psów

Bezpieczna aktywność

Pisząc o wybiegach dla psów, warto podkreślić, że korzystanie z nich jest określone regulaminem, który jest zamieszczony zazwyczaj przy wejściu. Należy obowiązkowo zapoznać się z jego treścią, aby nie stwarzać zagrożenia dla swojego psa, jak również dla pozostałych zwierząt w nim przebywających. Zamieszczona infografika prezentuje kilka najważniejszych zasad, których powinno się bezwzględnie przestrzegać w każdym psim wybiegu.

Pomimo wyżej przedstawionych argumentów przemawiających za koniecznością tworzenia takich przestrzeni, wybiegów nadal jest stanowczo za mało. W największych miastach znajdziemy po kilka tego typu miejsc, podczas gdy w mniejszych miejscowościach raczej nie występują. Można jednak przypuszczać, że w związku z rosnącą popularnością i świadomością potrzeb mieszkańców, sytuacja będzie się rozwijać z korzyścią dla zainteresowanych.


Zainteresowany/a psimi placami zabaw? Napisz do nas.
Zapraszamy też do śledzenia nas na Facebooku!
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.