W Polsce, tak jak w wielu innych państwach spełnianie wymogów normy nie jest obowiązkiem prawnym lecz w pełni dobrowolnym aktem. Jednakże, produkt spełniający normy uznaje się (wedle obowiązujących przepisów) za produkt bezpieczny i wiarygodny. Należy jednak pamiętać, że z istniejących norm należy korzystać w sposób rozważny i nie przyjmować za pewnik, że jeśli urządzenia są zgodne z normą to cały plac zabaw jest bezpieczny. Dlatego właśnie konieczne jest prowadzenie corocznych kontroli przez osoby kompetentne – mogące służyć radą w zakresie norm, które podobnie jak inne przepisy prawa podlegają ciągłym zmianom.
Warto poruszyć także kwestię sprzętu, który został wyprodukowany przed wprowadzeniem zmian w poprzednio obowiązujących normach. W jednej chwili urządzenia, które jeszcze wczoraj były w pełni zgodne z normami – stają się niezgodne i uznane za groźne dla użytkowników. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zwrócić się do inspektora, który dokona analizy ryzyka, określi rozbieżności i zadecyduje o wprowadzeniu modyfikacji lub konieczności wymiany sprzętu.
Obecnie nowe urządzenia powinny spełniać wymogi normy PN-EN 1176
Urządzenia oraz nawierzchnia na publicznym placu zabaw nie powinny być oznakowane znakiem jakości CE – ten znak znajdziemy raczej na urządzeniach do postawienia w przydomowym ogródku. Znaki jakości jakie możemy spotkać na publicznych placach zabaw to: polski znak „B”, brytyjski „BSI” Kitemark, czy niemiecki GS .