Kalistenika – co oznacza obco brzmiące słowo, które coraz częściej możemy usłyszeć – zwłaszcza wśród młodzieży? Jest to nic innego, jak określenie, które oznacza ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała – popularne pompki, przysiady, czy podciąganie na drążku. Kalistenika – z greckiego kallos, czyli piękno, oraz sthenos, czyli siła. Po raz pierwszy o metodzie tej wspomniał Herodot, który pisał, że Spartanie wykorzystywali ją przed zbliżającą się bitwą pod Termopilami. Z kolei rzymski historyk Liwiusz twierdził, że z kalisteniki bardzo chętnie korzystali także rzymscy gladiatorzy. W czasach średniowiecza trening z wykorzystaniem obciążenia masy własnego ciała był praktykowany przez giermków, kandydujących na rycerzy. Warto również nadmienić, że to właśnie kalistenika dała początek gimnastyce sportowej.
W ostatnim czasie gimnastyka/ćwiczenia sprawnościowe (kalistenika/ street workout /parkour) stają się równie popularne wśród osób aktywnie i regularnie uprawiających sporty, co bieganie czy jazda na rowerze. Sporty uprawiane na świeżym powietrzu dają lepsze rezultaty, wpływają na poprawę sprawności fizycznej i pozytywnie działają na psychikę, co więcej nie są tak kosztowne jak wizyta na siłowni. Oczywiście treningi w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, pod okiem trenerów są jak najbardziej pozytywne, jednak po niedługim czasie stają się nudne i warto urozmaicić je wychodząc na zewnątrz. Ćwiczenia zaliczające się do kalisteniki przede wszystkim znacznie poprawiają wytrzymałość siłową . Co więcej, ich systematycznie wykonywanie zwiększa siłę generowaną przez mięśnie oraz wpływa na wzrost masy mięśniowej. Kalistenika wykorzystywana w procesie treningowym poprawia koordynację ruchową oraz gibkość . Warto podkreślić, że dzięki tej metodzie treningowej możemy znacznie poprawić rzeźbę mięśni . Należy również zauważyć, iż kalistenika pozytywnie wpływa na pracę układu krwionośnego .
Oto przykłady ćwiczeń które wchodzą w skład metody Kalistenika:
- pompki – wymagają pracy mięśni klatki piersiowej oraz mięśni odpowiedzialnych za prostowanie przedramion (tricepsy)
- unoszenie nóg – pobudza mięśnie brzucha oraz mięśnie czworogłowe ud
- podciąganie na drążku –pobudza mięśnie pleców oraz mięśnie zginające przedramię (bicepsy)
- przysiady – wymaga zaangażowania mięśni nóg i pośladków
- mostek – wymaga zaangażowania mięśni pleców, ud, pośladków oraz rąk (Prawidłowa technika wykonania mostka angażuje do pracy ponad setkę mięśni!)
Miasta dbają o place zabaw dla najmłodszych, siłownie zewnętrzne – w zasadzie odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych, jednak dla młodzieży zainteresowanej ćwiczeniami wymagającymi nieco więcej wysiłku, ciągle brakuje specjalnie do tego przeznaczonych terenów. Można powiedzieć – „Przecież kalistenika właśnie na tym polega, że daje możliwość wykonywania ćwiczeń na czymkolwiek, nie powinno być problemów z postawieniem kilku drążków”. Owszem, jednak owe drążki muszą być odpowiednio skonstruowane oraz co istotne – wykonane z solidnych, trwałych materiałów.