urządzenia sprawnościowe

Urządzenia sprawnościowe COMES do kalisteniki

Kalistenika – co oznacza obco brzmiące słowo, które coraz częściej możemy usłyszeć – zwłaszcza wśród młodzieży? Jest to nic innego, jak określenie, które oznacza ćwiczenia  z wykorzystaniem masy własnego ciała – popularne pompki, przysiady, czy podciąganie  na drążku. Kalistenika – z greckiego kallos, czyli piękno, oraz sthenos, czyli siła. Po raz pierwszy  o metodzie tej wspomniał Herodot, który pisał, że Spartanie wykorzystywali ją przed zbliżającą się bitwą pod Termopilami. Z kolei rzymski historyk Liwiusz twierdził, że z kalisteniki bardzo chętnie korzystali także rzymscy gladiatorzy. W czasach średniowiecza trening z wykorzystaniem obciążenia masy własnego ciała był praktykowany przez giermków, kandydujących na rycerzy. Warto również nadmienić, że to właśnie kalistenika dała początek gimnastyce sportowej.

W ostatnim czasie gimnastyka/ćwiczenia sprawnościowe (kalistenika/ street workout /parkour) stają się równie popularne wśród osób aktywnie i regularnie uprawiających sporty, co bieganie czy jazda na rowerze. Sporty uprawiane na świeżym powietrzu dają lepsze rezultaty, wpływają na poprawę sprawności fizycznej i pozytywnie działają na psychikę, co więcej nie są tak kosztowne jak wizyta na siłowni. Oczywiście treningi w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, pod okiem trenerów są jak najbardziej pozytywne, jednak po niedługim czasie stają się nudne i warto urozmaicić je wychodząc na zewnątrz. Ćwiczenia zaliczające się do kalisteniki przede wszystkim znacznie poprawiają  wytrzymałość siłową . Co więcej, ich systematycznie wykonywanie zwiększa siłę generowaną przez mięśnie oraz wpływa na wzrost masy mięśniowej. Kalistenika wykorzystywana w procesie treningowym  poprawia koordynację ruchową oraz gibkość . Warto podkreślić, że dzięki tej metodzie treningowej możemy znacznie poprawić  rzeźbę mięśni . Należy również zauważyć,  iż kalistenika  pozytywnie wpływa na pracę układu krwionośnego .

Oto przykłady ćwiczeń które wchodzą w skład metody Kalistenika:

  • pompki – wymagają pracy mięśni klatki piersiowej oraz mięśni odpowiedzialnych  za prostowanie przedramion (tricepsy)
  • unoszenie nóg – pobudza mięśnie brzucha oraz mięśnie czworogłowe ud
  • podciąganie na drążku –pobudza mięśnie pleców oraz mięśnie zginające przedramię (bicepsy)
  • przysiady – wymaga zaangażowania mięśni nóg i pośladków
  • mostek – wymaga zaangażowania mięśni pleców, ud, pośladków oraz rąk (Prawidłowa technika wykonania mostka angażuje do pracy ponad setkę mięśni!)

Miasta dbają o place zabaw dla najmłodszych, siłownie zewnętrzne – w zasadzie odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych, jednak dla młodzieży zainteresowanej ćwiczeniami wymagającymi nieco więcej wysiłku, ciągle brakuje specjalnie do tego przeznaczonych terenów. Można powiedzieć – „Przecież kalistenika właśnie na tym polega, że daje możliwość wykonywania ćwiczeń na czymkolwiek, nie powinno być problemów z postawieniem kilku drążków”.  Owszem, jednak owe drążki muszą być odpowiednio skonstruowane oraz co istotne – wykonane z solidnych, trwałych materiałów. 

Firma COMES wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta stworzyła nową linię urządzeń przeznaczonych właśnie do ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała. Proponujemy Państwu 20 urządzeń do ćwiczeń sprawnościowo – ruchowych. Urządzenia mają zastosowanie do ćwiczeń wychowania fizycznego, do treningu sportowego i wojskowego oraz innych form ogólnego rozwoju fizycznego. Konstrukcja jest wykonana ze stali, elementy łączone za pomocą specjalnych obejm systemowych. Design urządzeń został zaprojektowany w sposób umożliwiający wkomponowanie ich w każdą przestrzeń. Urządzenia mogą być zastosowane w komplecie lub pojedynczo, z zachowaniem stref bezpieczeństwa.

Nie zapomnij podzielić się artykułem