Seniorzy; siłownie plenerowe; aktywność osób starszych

Siłownie plenerowe a osoby starsze

Siłownie plenerowe w ostatnich latach zyskują na popularności. Jest to niewątpliwie związane z ich uniwersalnym charakterem – z tego typu urządzeń korzystać mogą niemal wszyscy, także osoby starsze. Są one zazwyczaj tak zorganizowane, żeby mogły sprostać potrzebom zarówno osób aktywnych, preferujących intensywne treningi, jak i osobom mniej sprawnym. 

Dostępność siłowni plenerowych dla wszystkich

W planach zagospodarowania przestrzeni publicznych obecnie coraz więcej uwagi poświęca się grupom dotychczas często marginalizowanym. Wprowadzane są nowe rozwiązania mające na celu poprawę dostępności przestrzeni rekreacyjnych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dotyczy to nie tylko osób starszych, lecz także osób z niepełnosprawnościami. Integracyjne place zabaw i przestrzenie rekreacyjne uwzględniające potrzeby wszystkich mieszkańców są ważnym krokiem na drodze do społeczeństwa bez krzywdzących i bolesnych podziałów.


Orbitrek - siłownia plenerowa
Nowoczesna siłownia plenerowa w Sosnowcu. Dokładny opis tej realizacji znajdziesz tutaj.


Aktywność fizyczna w zaawansowanym wieku

Współcześni seniorzy coraz chętniej spędzają czas wolny na aktywnym wypoczynku.  Stereotypowy wizerunek osoby starszej, schorowanej i skoncentrowanej wyłącznie na rodzinie, często nie licuje już z rzeczywistością osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce. Obecnie w tym wieku są coraz bardziej świadome potrzeby dbania o swoje zdrowie poprzez regularną aktywność fizyczną. Siłownie plenerowe wychodzą tym potrzebom naprzeciw. Znajdują się one często w łatwo dostępnych miejscach, takich jak osiedla mieszkaniowe czy parki miejskie. Nie wymagają specjalnego planowania aktywności czy wcześniejszego przygotowań, a ponadto – co dla wielu osób jest kwestią rozstrzygającą – są darmowe. Z tego względu wdrożenie zdrowych nawyków związanych z aktywnością fizyczną przestaje być wyzwaniem nie do pokonania. Osoby starsze mogą również próbować swoich sił na urządzeniach fitness podczas doglądania wnuków bawiących się  nieopodal na placu zabaw. Ćwiczenia fizyczne mogą także stanowić dla seniorów okazję do spotkań z równieśnikami. Może to być pewnym ułatwieniem w socjalizacji  osób starszych, niejednokrotnie zmagających się z samotnością.

Korzyści zdrowotne 

Regularna aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w kontekście zachowania sprawności ruchowej. Konsekwentne i regularne uprawianie ulubionego sportu (najlepiej 2-3 razy w tygodniu) pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia, cukrzycy czy wielu innym schorzeniom. W przypadku osób z ograniczoną sprawnością wykonywanie konkretnych zestawów ćwiczeniowych może również wspomagać procesy rehabilitacyjne. Warto także podkreślić zbawienny wpływ sportu na dobre samopoczucie. Podczas ruchu na świeżym powietrzu wytwarzają się endorfiny, zwane potocznie hormonami szczęścia. Dodatkowo usytuowanie siłowni w otoczeniu natury pomaga neutralizować stres i napięcie psychiczne, sprzyjając relaksacji. Sprzęt do ćwiczeń plenerowych jest również bezpieczny dla osób starszych, ponieważ najczęściej wykorzystuje on masę ciała użytkownika i nie zawierają zbyt dużych dodatkowych obciążeń.


certyfikowane urządzenia siłowni zewnętrznej
Koła Tai-Chi to idealne urządzenie do rozgrzewki oraz dla osób o mniejszej sprawności ruchowej.
Także tych, które chcą wrócić do ćwiczeń po dłuższej przerwie. Zdjęcie z naszej realizacji w Radomiu – sprawdź tutaj.


Jak zacząć?

W przypadku osób starszych dopiero rozpoczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną na pewno warto rozpocząć od niewielkiej, stopniowo zwiększanej ilości ruchu. W sporcie podstawą jest regularność, a nie intensywność. Lepiej wykonywać krótkie i cykliczne urozmaicone zestawy ćwiczeniowe, niż raz na jakiś czas zafundować sobie potężną dawkę wysiłku. Ćwiczenia należy dostosować do swojej kondycji oraz stanu zdrowia. Nigdy jednak nie powinniśmy pomijać rozgrzewki, która zapewnia bezpieczeństwo podczas ćwiczeń dla naszych stawów.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt na siłowni plenerowej?

Na początek najlepiej wybierzmy urządzenia do ćwiczeń rozciągających i wzmacniających. Jeśli uznamy, że jesteśmy w stanie z łatwością je wykonać, możemy stopniowo zacząć włączać również elementy siłowe. Ćwiczenia z zastosowaniem niektórych sprzętów są nieskomplikowane i nie wymagają wzmożonego wysiłku, a mogą przynosić istotne korzyści zdrowotne. Lekka rozgrzewka z twisterem pomoże w walce z bólami kręgosłupa dzięki rozciąganiu mięśni przykręgosłupowych. Biegacz będzie dobrym wyborem w przypadku dokuczliwego bólu stawu biodrowego, jednocześnie nie powodując nadmiernego obciążenia stawów kolanowych. Jeśli chcemy skoncentrować się na wzmocnieniu i rozciągnięciu mięśni nóg możemy wybrać między sprzętem takim jak kolarz, narciarz czy orbitek. Do łagodnych ćwiczeń mięśni rąk i barków wybierzmy przykładowo koła Tai- Chi. Jeśli obawiamy się przechodzić od razu na początku na urządzenie treningowe można rozpocząć od rozgrzewki na rowerku wolnostojącym zamontowanym przy ławce. 

Warto wspomnieć, że część z urządzeń na siłownie plenerowe z oferty COMES jest dedykowana osobom poruszającym się na wózku. Do tych urządzeń należy między innymi rowerek ręczny czy rozruch barkowy, które wzmacniają mięśnie rąk, brzucha, pleców i klatki piersiowej.

Biegacz, siłownia plenerowa, outdoor fitness
Siłownia plenerowa w Podlesicy. Z tego typu urządzeń korzystać mogą niemal wszyscy, także osoby starsze.

Zainteresowany/a siłowniami plenerowymi? Napisz do nas.
Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku!
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.