

W dzieciństwie nieodzowną, konieczną do życia potrzebą jest zabawa. W zabawie dziecko rozpoznaje zależności, uczy się prawidłowo reagować, kształtuje zachowania społeczne. Ćwiczy i rozwija zmysł wzroku, dotyku i słuchu; umiejętność okazywania emocji.
Zagospodarowany plac zabaw, jest, więc miejscem, w którym dzieci mogą pokrzyczeć, wykazać się inwencją, spróbować swoich sił, współpracować i rywalizować jednocześnie, zdobywając tak potrzebne w tym okresie rozwojowym doświadczenia i zużywając nagromadzone pokłady energii. Dzieciom potrzebne są miejsca do biegania, uprawiania prostych form aktywności sportowej, zabawy i rekreacji. Część tych funkcji może spełnić już najprostszy plac zabaw. Podejmując decyzje o jego urządzeniu analizujemy kilka istotnych parametrów: lokalizacja, powierzchnia, wiek i liczba przyszłych jego użytkowników i wybór urządzeń. Przybliżymy kwestię związanych z wyborem urządzeń.
Istotnym parametrem jest wiek dzieci, dla których budujemy plac zabaw, jakkolwiek większość urządzeń dobrze spełnia funkcję rekreacyjną w przedziale wiekowym od 3 do 12 lat. Parametry techniczne urządzeń firmy COMES z naddatkiem wytrzymują eksploatacje przez najstarszych użytkowników placu zabaw.
Dzieci młodsze chętnie bawią się na huśtawkach wahadłowych, wagowych i sprężynowych, nieodzownym dla nich miejscem zabawy są piaskownice i zjeżdżalne, a także różne typu domki i szałasy. Starsze dzieci i młodzież chętnie korzysta ze ścian wspinaczkowych, zestawów gimnastycznych i rekreacyjnych, dużych huśtawek, karuzel typu talerzowego oraz przeplotni, gdzie można wykonywać ćwiczenia siłowe i „spotkać” się w grupie. Młodzież chętnie korzysta z urządzeń sportowych, koszykówki, bramek do piłki ręcznej i nożnej, siatkówki. Gry i zabawy sportowe doskonale sprzyjają integracji rówieśniczej. Odpoczynkowi bawiących się dzieci, jak i osób sprawującym opiekę, służą ławki i stoliki. Wybór urządzeń zabawowych powinien uwzględniać elementy architektoniczne otoczenia, liczbę użytkowników, narażenie na umyślne uszkodzenia. W nowoczesnej architekturze niekoniecznie dobrze wyglądać będą urządzenia z okrąglaków drewnianych, które dobrze mogą wpisać się w otoczenie o niskiej zabudowie, wkomponowanej w przyrodę. Siedziska huśtawek i karuzel powinny być wykonane z gumy, a ześlizgi zjeżdżalni ze stali kwasoodpornej. W urządzeniach, które będą użytkowane mniej intensywnie, na ześlizgi mogą być wykonane z plastiku.
Urządzenia metalowe produkowane ze stali konstrukcyjnych, są bardzo trwałe. Dodatkowo cynkowanie ogniowe, podwyższa znacząco ich odporność na korozje i zmniejsza potrzebę konserwacji. W elementach silnie eksploatowanych, takich jak poręcze, uchwyty, powinna być zastosowana stal nierdzewna. W wypełnieniach konstrukcji zaś sklejka, drewno i elementy z tworzyw sztucznych. Kolorystyka urządzeń, ma duże znaczenie, intensywne barwy mają dużą siłę przyciągania.
Urządzania zabawowe są elementami małej architektury, podlegają, więc wymogom fundamentowania. Instrukcja montażu producenta, określa sposób ich zamocowania. Na pięknie urządzony i bezpieczny plac zabaw, rodzice powinni często wybierać się z dziećmi, towarzysząc im w radosnej zabawie.
Prezes Firmy Comes
Marek Sokołowski