Place Zabaw – Uwagi Praktyczne

W dzieciństwie nieodzowną, konieczną do życia potrzebą jest zabawa. W zabawie dziecko rozpoznaje zależności, uczy się prawidłowo reagować, kształtuje zachowania społeczne. Ćwiczy i rozwija zmysł wzroku, dotyku i słuchu; umiejętność okazywania emocji.
[spacer size=”20″]
Zagospodarowany plac zabaw, jest, więc miejscem, w którym dzieci mogą pokrzyczeć, wykazać się inwencją, spróbować swoich sił, współpracować i rywalizować jednocześnie, zdobywając tak potrzebne w tym okresie rozwojowym doświadczenia i zużywając nagromadzone pokłady energii. Dzieciom potrzebne są miejsca do biegania, uprawiania prostych form aktywności sportowej, zabawy i rekreacji. Część tych funkcji może spełnić już najprostszy plac zabaw. Podejmując decyzje o jego urządzeniu analizujemy kilka istotnych parametrów: lokalizacja, powierzchnia, wiek i liczba przyszłych jego użytkowników i wybór urządzeń. Przybliżymy kwestię związanych z wyborem urządzeń.
[spacer size=”20″]
Istotnym parametrem jest wiek dzieci, dla których budujemy plac zabaw, jakkolwiek większość urządzeń dobrze spełnia funkcję rekreacyjną w przedziale wiekowym od 3 do 12 lat. Parametry techniczne urządzeń firmy COMES z naddatkiem  wytrzymują eksploatacje przez najstarszych użytkowników placu zabaw.
[spacer size=”20″]
Dzieci młodsze chętnie bawią się na huśtawkach wahadłowych, wagowych i sprężynowych, nieodzownym dla nich miejscem zabawy są piaskownice i zjeżdżalne, a także różne typu domki i szałasy. Starsze dzieci i młodzież chętnie korzysta ze ścian wspinaczkowych, zestawów gimnastycznych i rekreacyjnych, dużych huśtawek, karuzel typu talerzowego oraz przeplotni, gdzie można wykonywać ćwiczenia siłowe i „spotkać” się w grupie. Młodzież chętnie korzysta z urządzeń sportowych, koszykówki, bramek do piłki ręcznej i nożnej, siatkówki. Gry i zabawy sportowe doskonale sprzyjają integracji rówieśniczej. Odpoczynkowi bawiących się dzieci, jak i osób sprawującym opiekę, służą ławki i stoliki. Wybór urządzeń zabawowych powinien uwzględniać elementy architektoniczne otoczenia, liczbę użytkowników, narażenie na umyślne uszkodzenia. W nowoczesnej architekturze niekoniecznie dobrze wyglądać będą urządzenia z okrąglaków drewnianych, które dobrze mogą wpisać się w otoczenie o niskiej zabudowie, wkomponowanej w przyrodę. Siedziska huśtawek i karuzel powinny być wykonane z gumy, a ześlizgi zjeżdżalni ze stali kwasoodpornej. W urządzeniach, które będą użytkowane mniej intensywnie, na ześlizgi mogą być wykonane z plastiku.
[spacer size=”20″]
Urządzenia metalowe produkowane ze stali konstrukcyjnych, są bardzo trwałe. Dodatkowo cynkowanie ogniowe, podwyższa znacząco ich odporność na korozje i zmniejsza potrzebę konserwacji. W elementach silnie eksploatowanych, takich jak poręcze, uchwyty, powinna być zastosowana stal nierdzewna. W wypełnieniach konstrukcji zaś sklejka, drewno i elementy z tworzyw sztucznych. Kolorystyka urządzeń, ma duże znaczenie, intensywne barwy mają dużą siłę przyciągania.
[spacer size=”20″]
Urządzania zabawowe są elementami małej architektury, podlegają, więc wymogom fundamentowania. Instrukcja montażu producenta, określa sposób ich zamocowania.  Na pięknie urządzony i bezpieczny plac zabaw, rodzice powinni często wybierać się z dziećmi, towarzysząc im w radosnej zabawie.
[spacer size=”20″]
Prezes Firmy Comes
Marek Sokołowski
© 2014 Comes Sokołowscy, Place Zabaw i Metalowa Galanteria Odlewnicza.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone. All rights reserved. Realizacja Sintra Consulting.