plac zabaw dla przedszkoli

Plac zabaw dla przedszkoli – wariant tani

Wyposażenie przedszkolnego placu zabaw, to kwestia tak samo istotna, jak wyposażenie sal dydaktycznych. Dzieci w wieku od 3 do 6 lat potrzebują zabawy na świeżym powietrzu – i to nie tylko w czasie wiosny i lata. Teren zabaw powinien być użytkowany również jesienią, a nawet zimą, dlatego powinniśmy zadbać o solidne i trwałe sprzęty. Jak wybrać urządzenia i nawierzchnię, jeśli nie dysponujemy zbyt dużą pulą środków finansowych? Istnieją rozwiązania, dzięki którym przedszkolny plac zabaw w tanim wariancie, wcale nie musi być nudny i „byle jaki” – wystarczy dokładnie przemyśleć kwestię wymagań i potrzeb. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Czego wymagamy? Wariant tani nie może zostać osiągnięty kosztem bezpieczeństwa dla najmłodszych

Czego wymagamy od huśtawek, zjeżdżalni, drabinek itp? Oczywiście tego, by były bezpieczne, trwałe i by pozytywnie wpływały na rozwój dzieci. Odpowiednie materiały  – takie jak stal i tworzywo HDPE użyte do budowy urządzeń zabawowych znacznie przedłużają ich żywotność i – w porównaniu do drewnianych zabawek – wymagają znacznie rzadszych zabiegów konserwacyjnych. „Koniec-końców” – wychodzimy na plus.

Tworzywo HDPE jest dostępne w niemalże nieograniczonej gamie barw, można z niego wycinać bajkowe kształty i dodatkowo ozdabiać grawerowanymi wzorami, dzięki czemu urządzenia zachęcają do zabawy i pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Ważną kwestią jest wymaganie od producenta certyfikatów potwierdzających zgodność wykonania danego urządzenia z obowiązującymi normami bezpieczeństwa – w ten sposób zaoszczędzimy naszym dzieciom strachu i konsekwencji wypadków spowodowanych przez wadliwe sprzęty.

Czego potrzebujemy? Przykład konfiguracji placu zabaw w wersji ekonomicznej

 Od 3-ciego roku życia u dzieci dominują zabawy konstrukcyjne  (rozwijające zdolności manualne dziecka) oraz zabawy w odgrywanie ról (nauka zabawy w grupie, rozwój wyobraźni). Niezbędna jest wtedy piaskownica (Np. Piaskownica Malwinka), umożliwiająca tworzenie budowli (oraz ich niszczenie – co jest przejawem zabawy destrukcyjnej). Należy też pamiętać, że do wszelkich zabaw manipulacyjnych na placu zabaw dzieciom potrzebny jest materiał roślinny (o doborze roślin na plac zabaw więcej można dowiedzieć się TUTAJ).

W zabawach, w odgrywanie ról pomogą urządzenia rekreacyjne – np. huśtawki sprężynowe w kształcie zwierzątek – zamiast dwóch pojedynczych urządzeń zdecydujmy się na jedno – dwuosobowe (np. Huśtawka sprężynowa Ryś). Do zabawy w dom, czy sklep nie musimy kupować oddzielnego domku zabawowego – taką rolę może pełnić zestaw rekreacyjny, który poza wieżyczkami, może być wyposażony  w zjeżdżalnię, liczydło, grę kółko – krzyżyk, mostek itd. (np. Zestaw rekreacyjny Przedszkolak, Julek C, Afryka). Zestawy rekreacyjne wyposażone są także w elementy do wspinaczki (ścianki z guzami chwytnymi, drabinki (np. Pionier C) czy elementy linowe (Zestaw rekreacyjny Julek A) które są szczególnie  lubiane przez maluchy w 4-5 roku życia, kiedy zabawa polega głównie na bieganiu, skakaniu, wspinaniu, czy zjeżdżaniu . Rozwiązania w postaci urządzeń wielofunkcyjnych, to nie tylko oszczędność pieniędzy ale także przestrzeni – jest to doskonała opcja zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy zbyt dużo miejsca na rozlokowanie kilku pojedynczych zabawek.

Innym elementem na placu zabaw, który jest lubiany zarówno przez młodsze jak i starsze dzieci – jest huśtawka. Co jednak zrobić, gdy grupa dzieci jest duża – zakup kilku urządzeń to spory wydatek. Na to także jest rada – huśtawka z siedziskiem typu „bocianie gniazdo” (np. Jolka Bocianie Gniazdo) może pomieścić jednocześnie kilkoro dzieci – świetna zabawa  i oszczędność w jednym.

Pamiętajmy o bezpiecznej nawierzchni

Kolejną kwestią jest nawierzchnia na plac zabaw – w przypadku wyższych urządzeń, norma wymaga zastosowania bezpiecznej nawierzchni amortyzującej upadek. Syntetyczna nawierzchnia – czy to z płyt, czy ta wylewana – jest raczej drogą opcją. Można jednak zastosować odpowiednio grubą warstwę piasku lub żwiru o frakcji 0,2 do 2 mm –  co jest znacznie tańszym wyjściem . Jeśli natomiast w urządzaniu tzw. Wysokość Swobodnego Upadku nie przekracza 1 metra – trawa wystarczy w zupełności.

Podsumowując – jeśli dokładnie przemyślimy kwestię wymagań i  potrzeb, możemy stworzyć dzieciom bezpieczny, trwały i ciekawy plac zabaw w rozsądnych kosztach. Powyższe przykłady przedstawiają tylko kilka z możliwych opcji ułatwiających ograniczenie kosztów budowy placu zabaw. Każdy teren jest inny, każdy wymaga zróżnicowanych rozwiązań, dlatego serdecznie zachęcamy Państwa do skontaktowania się z naszymi specjalistami, którzy przygotują dla Państwa indywidualną ofertę.

Nie zapomnij podzielić się artykułem