wybiegi dla psów

Jakie korzyści płyną z obecności wybiegu dla psów w naszym otoczeniu?

Wybiegi dla psów mogą zapewnić wiele korzyści dla piesków, ich właścicieli i lokalnej społeczności. Spójrzmy na zalety tego typu przestrzeni z kilku różnych perspektyw. Zachęcamy też do zapoznania się z naszą ofertą urzadzeń na wybiegi dla psów.

Korzyści dla psów

 • Ćwiczenia fizyczne i psychiczne dla psów
  Przestrzeń psich parków umożliwia im wykonywanie ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Dzięki dużej dawce aktywności psy są spokojniejsze i bardzo rzadko zachowują się później w sposób destrukcyjny lub denerwujący.
 • Socjalizacja dla psów
  Parki psów zapewniają pupilom okazje do częstych interakcji z innymi psami i ludźmi. Psy dobrze wychowane i wyćwiczone są zdrowsze i szczęśliwsze, a także rzadziej zachowują się agresywnie.
 • Bezpieczne środowisko do zabawy dla psów
  Psie parki zapewniają bezpieczne środowisko dla pupilów, w którym opiekunowie psów mogą ćwiczyć swoje psy bez smyczy i nie martwić się o nadjeżdżające samochody.

Korzyści dla ludzi

 • Okazja dla właścicieli psów do spotkań towarzyskich
  Psie parki mogą stać się przestrzenią publiczną, w której właściciele psów mogą wchodzić w interakcje ze sobą i tworzyć więzi społeczne. Już dawno zaobserwowano, że zwierzęta domowe działają jak magnes. Właściciele zwierząt są bardziej skłonni do rozmów, preferują sąsiadów, którzy również posiadają zwierzaki. Właściciele czworonogów chętnie angażują się w sprawy wspólnoty i troszczą się o otaczającą przestrzeń.
 • Seniorzy i niepełnosprawni
  Niepełnosprawni właściciele psów oraz osoby starsze mają dostęp do miejsca, gdzie bezpiecznie mogą wyprowadzać swoje psy i ćwiczyć je. Parki dla psów często zapewniają osobom z ograniczeniami ruchowymi stały kontakt z innymi ludźmi i podstawową dawkę ruchu na świeżym powietrzu.
 • Więzi społeczne i zdrowie psychiczne
  Tereny wybiegów dla psów zapewniają miejsce, w którym ludzie tworzą więzi społeczne i emocjonalne z innymi, dzięki czemu poprawia się ich samopoczucie i zdrowie.

Korzyści dla społeczności

 • Odpowiedzialny właściciel psa
  Psie parki zmniejszają prawdopodobieństwo, że właściciele psów wypuszczą psa ze smyczy na pobliskie tereny rekreacyjne i narażą innych użytkowników przestrzeni na niebezpieczeństwo. 
 • Darmowa i łatwo dostępna rekreacja
  Wycieczka do parku dla psów to bezpłatna, plenerowa aktywność, w której udział może wziąć cała rodzina.
 • Miejsce odpoczynku dla społeczności podróżujących
  Wybiegi dla psów mogą stanowić bezpieczne miejsce do odpoczynku dla tych właścicieli psów, którzy podróżują ze swoimi zwierzętami domowymi. Dlatego najczęściej na takim terenie znajdują się siedziska, psie toalety, czy automaty ze świeżą wodą. Czyli wszystko co jest niezbędne w przerwie podczas podróży.

Bezpieczeństwo na wybiegu dla psów

Bezpieczeństwo ludzi i zwierząt korzystających z psich parków to kwestia kluczowa. Choć nie udokumentowano zbyt wielu pogryzień na terenie tego typu obiektów – to ryzyko jest czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Dlatego korzystając z przestrzeni psich parków należy zawsze pamiętać o zdrowym rozsądku i przestrzeganiu zasad zawartych w regulaminie. Szczególną uwagę należy zwracać na dzieci przebywające na terenie parku lub bawiące się w jego pobliżu. Próby okazywania uczuć i niekontrolowane ruchy maluchów, mogą wywoływać u zwierząt poczucie zagrożenia i negatywne zachowania.

Dobre planowanie, projektowanie i zarządzanie może pomóc w ograniczeniu niektórych zagrożeń podczas użytkowania przestrzeni. Na przykład dzieci powinny przebywać na i wokół terenu psich parków zawsze pod opieką dorosłych. Nie powinny się także bawić się na urządzeniach przeznaczonych dla zwierząt. Regulamin terenu powinien stać w widocznym miejscu i być napisany w jasny i zrozumiały sposób. Świetnym pomysłem na edukację jest organizacja festynów, na których można poznać zasady prawidłowego korzystania z parku. Dodatkowo można poruszyć temat obchodzenia się z obcymi psami czy zasady odczytywania ‘mowy ciała’ czworonogów.


Zainteresowany/a psimi placami zabaw? Napisz do nas.
Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku!
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.