wybiegi dla psów

Jakie korzyści płyną z obecności wybiegu dla psów w naszym otoczeniu?

Podziel się

Parki dla psów mogą zapewnić wiele korzyści dla piesków, ich właścicieli i lokalnej społeczności. Spójrzmy na zalety tego typu przestrzeni z kilku różnych perspektyw.

KORZYŚCI DLA PSÓW

 • Ćwiczenia fizyczne i psychiczne dla psów
  Przestrzeń psich parków umożliwia im wykonywanie ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Dzięki dużej dawce aktywności psy są spokojniejsze i bardzo rzadko zachowują się później w sposób destrukcyjny lub denerwujący (np. uciążliwe szczekanie).
 • Socjalizacja dla psów
  Parki psów zapewniają pupilom okazje do częstych interakcji z innymi psami i ludźmi. Psy dobrze wychowane i wyćwiczone są zdrowsze i szczęśliwsze, a także rzadziej zachowują się agresywnie.
 • Bezpieczne środowisko do zabawy dla psów
  Psie parki zapewniają bezpieczne środowisko, w którym właściciele psów mogą ćwiczyć swoje psy bez smyczy i nie martwić się o nadjeżdżające samochody, rowery i inne przeszkody.

KORZYŚCI DLA LUDZI

 • Okazja dla właścicieli psów do spotkań towarzyskich
  Psie parki mogą stać się przestrzenią publiczną, w której właściciele psów mogą wchodzić w interakcje ze sobą i tworzyć więzi społeczne. Już dawno zaobserwowano, że zwierzęta domowe działają jak magnes . Właściciele zwierząt są bardziej skłonni do rozmów, preferują sąsiadów, którzy również posiadają zwierzaki. Właściciele czworonogów chętniej angażują się w sprawy wspólnoty i troszczą się o otaczającą przestrzeń.
 • Seniorzy i niepełnosprawni
  Niepełnosprawni właściciele psów oraz osoby starsze mają dostęp do miejsca, gdzie bezpiecznie mogą wyprowadzać swoje psy i ćwiczyć je. Parki dla psów często zapewniają osobom z ograniczeniami ruchowymi stały kontakt z innymi ludźmi i podstawową dawkę ruchu na świeżym powietrzu.
 • Więzi społeczne i zdrowie psychiczne
  Tereny wybiegów dla psów zapewniają miejsce, w którym właściciele psów tworzą więzi społeczne i emocjonalne z innymi ludźmi, dzięki czemu poprawia się ich samopoczucie i zdrowie.

KORZYŚCI DLA SPOŁECZNOŚCI

 • Odpowiedzialny właściciel psa
  Psie parki zmniejszają prawdopodobieństwo, że właściciele psów wypuszczą psa ze smyczy na pobliskie tereny rekreacyjne i narażą innych użytkowników przestrzeni na niebezpieczeństwo.
  Jest to również okazja do kształcenia właścicieli czworonogów na temat zdrowia i dobrej kondycji zwierząt oraz zapoznania się z etykietą dla psów.
 • Darmowa i łatwo dostępna rekreacja
  Wycieczka do parku dla psów to bezpłatna, plenerowa aktywność, w której udział może wziąć cała rodzina – także dzieci (pod warunkiem, że są pod nadzorem dorosłych).
 • Miejsce odpoczynku dla społeczności podróżujących
  Parki dla psów mogą stanowić bezpieczne miejsce do odpoczynku dla tych właścicieli psów, którzy podróżują ze swoimi zwierzętami domowymi. Najczęściej na takim terenie znajdują się siedziska, psie toalety, czy automaty ze świeżą wodą, czyli wszystko co jest niezbędne w przerwie podczas podróży.

Bezpieczeństwo ludzi i zwierząt korzystających z psich parków to kwestia kluczowa. Choć nie udokumentowano zbyt wielu pogryzień na terenie tego typu obiektów – to ryzyko jest czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Dlatego korzystając z przestrzeni psich parków należy zawsze pamiętać o zdrowym rozsądku i przestrzeganiu zasad zawartych w regulaminie. Szczególną uwagę należy zwracać na dzieci przebywające na terenie parku lub bawiące się w jego pobliżu. Próby okazywania uczuć i niekontrolowane ruchy maluchów, dla których niejednokrotnie psie wybiegi wyglądają jak place zabaw, mogą wywoływać u zwierząt poczucie zagrożenia i negatywne zachowania.

Dobre planowanie, projektowanie i zarządzanie może pomóc w ograniczeniu niektórych zagrożeń podczas użytkowania przestrzeni. Dzieci powinny przebywać na i wokół terenu psich parków zawsze pod nadzorem dorosłych i nie bawić się na urządzeniach przeznaczonych dla zwierząt. Regulamin terenu powinien stać w widocznym miejscu i być napisany w jasny i zrozumiały sposób. Świetnym pomysłem na edukację jest organizacja festynów, na których można poznać zasady prawidłowego korzystania z parku i urządzeń na nim, sposoby obchodzenia się z obcymi psami czy zasady odczytywania ‘mowy ciała’ czworonogów.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z otwarcia naszej ostatniej realizacji

STREFA PSIEJ AKTYWNOŚCI W BĘDZINIE

Nie zapomnij podzielić się artykułem

Drogi czytelniku

Twój głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy podzielić się z Państwem użytecznymi informacjami wokół tematyki placów zabaw. Jeśli jest coś o czym powinniśmy napisać, napisz do nas na info@comes.pl

Komentarze