rendery place zabaw COMES

Jak rozmieszczać urządzenia na plac zabaw

Place zabaw dla dzieci powinny być funkcjonalne, bezpieczne i atrakcyjne dla ich użytkowników. Projektując miejsce zabaw dziecięcych należy uwzględnić nie tylko jego odpowiednią lokalizację, powierzchnię, dobór właściwego wyposażenia, czy nawierzchni – należy również pamiętać, że rozmieszczenie urządzeń zabawowych nie może być przypadkowe. Warto zwrócić uwagę, na sposób w jaki dzieci poruszają się po terenie placu zabaw. Czy konieczne jest ustawienie huśtawek w pobliżu wejścia na plac zabaw? Taka sytuacja stwarza zagrożenie, że wbiegające na plac dzieci wpadną wprost pod bujającą się huśtawkę. Czy podczas schodzenia ze zjeżdżalni lub karuzeli nie dojdzie do zderzenia z dziećmi biegającymi w pobliżu? W miarę możliwości umieszczajmy huśtawki w takim ustawieniu wobec ogrodzenia, by utrudnić przejście za bujającymi się dziećmi. Pisaliśmy o tym w artykułach o projekcie wejścia na plac zabaw oraz ogrodzenia placu zabaw. Teraz zapraszamy na dodatkową porcję niezbędnych informacji odnośnie poprawnego rozmieszczenia wyposażenia placu zabaw.

Jak rozmieszczać urządzenia na place zabaw i na co zwrócić szczególna uwagę

  • poziom nasłonecznienia

 Nie należy ustawiać zjeżdżalni ześlizgiem w kierunku południowym  – można robić to tylko wówczas, gdy pada na nią cień, np. rosnącego opodal drzewa.  Elementy wykonane z metalu, a przede wszystkim blacha ześlizgu mogą się w ciągu dnia mocno nagrzewać i poparzyć dzieci. Poziom nasłonecznienia i zacienienia powinien być wzięty pod uwagę podczas planowania rozmieszczenia urządzeń.  Zestaw zabawowy, który w okresie letnim znajduje się cały czas w miejscu silnie nasłonecznionym naraża dziecko na przegrzanie organizmu, czy też udar słoneczny. Nie należy jednak popadać w skrajność i umieszczać urządzeń w miejscach stale zacienionych, ponieważ zabawa na świeżym powietrzu ma pozwalać dzieciom na korzystanie z promieni słońca. Kierunek wiatru to równie istotny czynnik, np. w przypadku umieszczania huśtawek wahadłowych.

  • grupy wiekowe dzieci na placu zabaw

Planując rozmieszczenie urządzeń zabawowych na placu dobrze jest podzielić cały teren na strefy, uwzględniające grupy wiekowe użytkowników.  Dzieci młodsze powinny się bawić blisko siebie  – kontakt wzrokowy wpływa na powstawanie więzi i uczy funkcjonowania w „małej społeczności”. Podobnie jest w przypadku starszych dzieci. Podział terenu na strefy ułatwia rodzicom pilnowanie ich podopiecznych, a samym dzieciom – zlokalizowanie opiekuna. Młodsze dzieci wymagają większej uwagi podczas zabawy –  nieprzemyślana kwestia rozmieszczenia urządzeń może być przyczyną chaosu . Przykładowo młodsze dzieci będą biegały z huśtawek sprężynowych znajdujących się po  jednej stronie placu zabaw do piaskownicy umieszczonej na przeciwległym końcu, a po środku będą umieszczone huśtawki wahadłowe przeznaczone dla starszych dzieci. Przemyślane rozmieszczenie urządzeń eliminuje chaos i podnosi poziom bezpieczeństwa.

  • zróżnicowanie elementów zabawowych

Bezpieczny i funkcjonalny plac  zabaw to również  taki, który jest wyposażony w zróżnicowane elementy zabawowe. Gdy postawimy na placu zabaw duży zestaw zabawowy przeznaczony dla starszych dzieci, a obok piaskownicę dla maluchów – prędzej, czy później możemy się spodziewać, że młodsze dzieci znudzą się zabawą w piasku i zechcą zapoznać się z urządzeniem dla starszaków. Dlatego też powinniśmy zwrócić  zadbać o odpowiedni i różnorodny asortyment urządzeń zabawowych dla każdej grupy wiekowej , tak aby żadna z nich się nie nudziła.

Wokół karuzel oraz innych urządzeń wirujących należy pozostawić minimum dwumetrową strefę wolną. Duże urządzenia, które jednocześnie kręcą się i kołyszą powinny mieć wokół zainstalowane barierki, by małe dzieci nie znalazły się w obszarze zagrożenia.

  • rozmieszczenie ławek

Place zabaw to również przestrzeń, gdzie przebywają rodzice i opiekunowie, dlatego należy zadbać również o prawidłowe rozmieszczenie ławek aby zapewnić odpowiedni widok na bawiące się dzieci.  Każda ławka powinna zapewniać maksymalne pole widzenia na cały plac zabaw.  Dobrą praktyką jest zapewnienie utwardzonej nawierzchni pod ławkami, tak aby z czasem nie powstało zagłębienie, w którym zbierać się będzie woda i błoto. Sadzenie krzewów tworzących ścianę za plecami siedzącego na ławce podnosi poczucie komfortu.

lawka na placu zabaw