Dog park photo created by wirestock - www.freepik.com

Jak korzystać z wybiegu dla psów? Podstawowe zasady

Wybiegi dla psów stają się coraz popularniejsze – i dobrze, bo są to przestrzenie, gdzie można bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas ze swoim pupilem. Wybiegi dla psów sprzyjają socjalizacji psa z innymi psami. Warto też dodać, że wizyty na wybiegu dla psów to dobra okazja do poznania innych opiekunów – często naszych sąsiadów. Sprzyja to nawiązywaniu więzi w lokalnych społecznościach. 

Dog park photo created by cookie_studio – www.freepik.com

Jak zachować się na wybiegu dla psów? Poniżej zestaw 7 pytań, które warto sobie zadać zanim udamy się na wybieg dla psów:

 1. Czy wybieg jest dobrym miejscem dla mojego psa?
  Warto zadać sobie to pytanie, bo choć wybiegi dla psów są dobrym miejscem dla większości naszych zwierząt, to jednak nie dla wszystkich. Jeżeli Twój pies ma problemy z agresją i może stwarzać zagrożenie dla innych psów to lepiej nie zabierać go na wspólny wybieg. W przypadku kiedy Twój pies nie zachowuje się dobrze w towarzystwie innych psów, to na wybiegu prawdopodobnie będzie tak samo. Nie martw się jednak. Z psem można pracować i zmieniać jego zachowania. Zachęcamy do kontaktu z behawiorystą lub osobą trenująca psy. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i treningowi nasz pies może zmienić swoje agresywne zachowania. Wtedy będzie gotowy, żeby bawić się z innymi psami na wybiegu.

 2. Czy mój pies spotkał kiedyś inne psy?
  Nie wszystkie psy są socjalizowane od małego. Niektóre nie miały nigdy dłuższego kontaktu z innymi psami i nie wiedza jak się zachować w takiej sytuacji. Może to powodować u nich lęk lub agresję. W takim przypadku lepiej nie zabierać psa od razu na psi wybieg, gdzie może być na raz dużo psów zachowujących się w różny sposób. Co więcej, nigdy nie wiemy na jakie psy trafimy. Dlatego lepiej na początku zapoznać naszego psa z jednym lub dwoma pieskami, które są spokojne usposobienie i mają przewidywalne zachowania. Jeśli kilka takich spotkań przebiegnie w dobry sposób, wtedy można zabrać swojego psa na wybieg.

 3. Co zrobić przed wejściem na wybieg?
  Zanim wejdziesz na wybieg warto wcześniej przez chwilę poobserwować co się dzieje w środku. Zwróć uwagę na to jak bawią się pieski i czy to jest dobre miejsce dla Twojego pupila. Jeśli na wybiegu są psy, które bawią się zbyt ostro i trochę zbyt agresywnie, warto przyjść na wybieg w innym czasie.

 4. Czy ubrać psu kaganiec?
  Nie trzeba ubierać psu kagańca. Natomiast jeśli boisz się jak zareaguje na inne psy, lepiej założyć mu kaganiec, szczególnie jeśli to pierwsza wizyta. Lepiej postawić na bezpieczeństwo niż ryzykować pogryzienie innego psa i niebezpieczne zachowania.

 5. Jestem na wybiegu – co teraz?
  Możesz korzystać z wybiegu na wiele sposobów, ale pamiętaj, żeby mieć swojego pupila na oku, nawet jeśli jest grzeczny i ładnie się bawi. Czasami zdarzają się sytuacje gdzie Twoja interwencja będzie konieczna, nawet jeśli wcześniej wszystko było w porządku. Nigdy nie wiesz jak zachowają się inne psy. Jeśli pies jest niegrzeczny, możesz złapać go na długą smycz lub linkę aby w ten sposób go kontrolować.

 6. Mogę dawać psu smaczki?
  Tak, możesz nagradzać psa i dawać mu smakołyki, ale pamiętaj o jednej zasadzie. Uważaj gdy więcej psów chce smaczki, ponieważ może pojawić się między nimi niezdrowa rywalizacja. Nie rzucaj smaczków na ziemię. Nawet grzeczne psy mogą wejść w tryb konkurencji, co może powodować zgrzyty, w tym zachowania agresywne.

 7. Mogę zabrać na wybieg zabawki dla psa?
  Jak najbardziej. Zwróć jednak uwagę na to jak Twój pies bawi się zabawkami. Jeśli je broni i nie lubi się nimi dzielić, to znak, że podczas zabawy na wybiegu może dojść do spięć z innymi psami. Warto zastanowić się przed pójściem na wybieg, czy zabawki to dobry pomysł w przypadku naszego psa.


Zainteresował Cię artykuł? Sprawdź inne wpisy na naszym blogu
Chcesz wybudować psi park? Sprawdź naszą ofertę.