nawierzchnia na plac zabaw

Dlaczego nawierzchnie na placu zabaw są tak ważne?

Podziel się

Przyjmuje się, że nawierzchnie są przyczyną 60 proc. wszystkich wypadków na placach zabaw. Informacja może zaskakiwać, ponieważ zwykle nie łączy się nawierzchni z kwestią bezpieczeństwa. W zasadzie w ogóle mało kto zastanawia się nad tym, jaką nawierzchnię będzie miał plac. Bezpieczne place zabaw to w powszechnym odczuciu raczej miejsca, w których huśtawki i inne elementy wyposażenia skonstruowane są w odpowiedni sposób. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie nawierzchnia jest pierwszym elementem, z którym dziecko styka się po wejściu na plac zabaw.

Nawierzchnia może więc ułatwić lub utrudnić zabawę, może być dla dziecka przyjazna lub wroga. Może wreszcie stać się częścią zabawy i pozwolić poznać nowe obszary rzeczywistości. Stąd tak duża waga przywiązywana do tego właśnie elementu. Polska norma PN-EN 1177 wskazuje, że  nawierzchnia trawiasta lub ziemna są niedozwolone w sytuacji zagrożenia upadkiem z wysokości powyżej 1 metra i nie nadają się do stosowania pod urządzeniami wysokimi, huśtawkami, karuzelami i zjeżdżalniami . Bezpieczne place zabaw nie mogą powstawać w oderwaniu od bezpieczeństwa powierzchni, na której bawią się dzieci.

Według normy PN-EN 1176, każdy plac zabaw powinien posiadać nawierzchnię bezpieczną, której wyróżniam dwa typy –  naturalną oraz sztuczną . Naturalna nawierzchnia, ze względu na to że jest dość tania i szeroko dostępna, a co za tym idzie najczęściej spotykana – występuje pod postacią drani, piasku, wiór bądź żwiru. Z kolei jeśli zdecydujemy się na nawierzchnię sztuczną, to do wyboru mamy nawierzchnię monolityczną (wylewaną) bądź układaną.

Dlaczego warto wybrać nawierzchnię syntetyczną?

Przede wszystkim  amortyzuje potencjalny upadek z przyrządów zabawowych z wysokości do 3m . Posiada atest PZH oraz certyfikat PN EN 1177:2009. Bogactwo wzorów i kolorów nawierzchni pobudza dzieci do aktywności i zabawy. Dzięki swojej strukturze jest łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji. Nasze dzieci nie brudzą się tak jak w przypadku podłoża z piasku czy żwirku. Nawierzchnia poliuretanowa, to doskonałe rozwiązanie na place zabaw. Cechuje się dużą wytrzymałością i elastycznością.

Prawidłowo wykonana nawierzchnia jest  gładka, antypoślizgowa, odporna na warunki atmosferyczne i ścieranie . W odróżnieniu od nawierzchni sypkiej, utwardzone nawierzchnie syntetyczne nie wymagają uzupełniania ubytków powstałych podczas eksploatacji, np. przy wykopywaniu materiału spod huśtawek. Nawierzchnia gumowa jest wysoko przepuszczalna i szybko odprowadza wodę, dzięki czemu jest gotowa do zabawy nawet zaraz po deszczu. Wysoka porowatość sprawia, że jest także łatwa w utrzymaniu i pielęgnacji zapewniając higienę dzieci i otoczenia. Dzięki nawierzchni syntetycznej, nasze place zabaw stają się najbezpieczniejszymi pod względem ryzyka upadków dzieci z przyrządów zabawowych. Nawierzchnia chroni dzieci przed urazami części ciała: głowy, łokci, kolan, czyniąc ich zabawę beztroską.

Nad czym powinni zastanowić się w tym kontekście rodzice wysyłający dzieci na plac zabaw? Przede wszystkim zadać sobie pytanie – czy pod urządzeniami, zwłaszcza tymi wyższymi, znajdują się odpowiednie nawierzchnie miękkie. Na ten temat już w kolejnym wpisie.

Nie zapomnij podzielić się artykułem