integracyjny plac zabaw

Co powinno znaleźć się na integracyjnym placu zabaw, a czego unikać?

Podziel się

Integracyjny plac zabaw powinien integrować dzieci zdrowe i te z niepełnosprawnościami. Najlepiej postawić na urządzenia, z których mogą korzystać wszystkie dzieci – np. huśtawka z siedziskiem typu ‘Bocianie gniazdo’, na którym można się wygodnie położyć, piaskownica na podwyższeniu, przy której można stać lub siedzieć, czy tablice edukacyjne, do których łatwy dostęp mają również dzieci poruszające się na wózkach.

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na placu zabaw elementów o różnorodnych fakturach – chropowatej, gładkiej, puchatej, szorstkiej, pofalowanej. Pomocne w tym przypadku będą rośliny (np. czyściec wełnisty o miękkich, pokrytych delikatnymi włoskami liściach, heliotrop o szorstkich liściach, świetnie sprawdzają się także rośliny pachnące czy kwitnące – np. lawenda, mięta, groszek pachnący). Należy pamiętać, by nie stosować na placu zabaw roślin o silnych właściwościach toksycznych.

integracyjny plac zabaw

Planując nawierzchnie komunikacyjne należy unikać nierówności terenu – wystających krawężników, palisad itp. Jeśli ścieżki będą wykonane z kostki najlepiej zastosować kostkę bez faz lub ułożyć ją fazą do dołu. Dobrym rozwiązaniem są ścieżki komunikacyjne w kontrastowych kolorach – dzięki temu dzieci słabowidzące łatwiej poruszają się po terenie placu zabaw.

Warto zadbać, by na integracyjnym placu zabaw znalazły się miejsca, gdzie dziecko może się schować i pobyć chwilę samo – np. ławeczka pod drzewem czy mały domek.

Wszystkie dzieci bardzo lubią chodzenie boso – dobrze jeśli na terenie placu znajduje się fragment ładnego trawnika, a jeszcze lepiej jeśli stworzymy ‘ścieżkę bosych stóp’, czyli taką, której fragmenty są wykonane z różnych rodzajów materiału (piasek, żwirek, patyczki, kora, szyszki). Chodzenie boso po nawierzchni o nieregularnej fakturze nie tylko sprawia wiele radości ale również – dzięki oddziaływaniu na końcówki nerwowe – jest naturalnym masażem stóp, wpływającym korzystnie na pracę organów wewnętrznych i rozluźnienie spiętych mięśni.

Nie zapomnij podzielić się artykułem

Drogi czytelniku

Twój głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy podzielić się z Państwem użytecznymi informacjami wokół tematyki placów zabaw. Jeśli jest coś o czym powinniśmy napisać, napisz do nas na info@comes.pl

Komentarze